Debatt
Jordbær før jordskjelvet
Lokalvalget kan komme til å endre det politiske kommunekartet dramatisk, og få rikspolitiske konsekvenser.
Stortinget er inne i sin siste uke før ferien, og partiene har sine tradisjonelle sommeravsluttende pressekonferanser.
Senterpartiet var først ute tirsdag. Den store bollen med innbydende jordbær ristet litt da partileder Liv Signe Navarsete prøvde å være valgoptimistisk. Det kan ha vært en trikk som råkjørte i Stortingsgata. Eller det kan ha vært et forvarsel om det politiske jordskjelvet som kan ramme Kommune-Norge 12. september.
Tre måneder før valget viser Kommunal Rapports sammenstilling av åtte landsomfattende kommunevalgmålinger at to trender forsterkes. Høyres kraftig framgang og Senterpartiets fall fortsetter siden vi gjorde en lignende beregning ved nyttår.
Høyre ligger an til å erobre posisjonen som største parti i 100 kommuner (+53), mens Sp blir størst i 43 ( – 29).
Høyre er det eneste partiet som serverer hvitvin til jordbærene. Og partiet kan ha god grunn til å feire. Men champagnen venter de nok med å ta fram til valgnatta. For tallene er selvsagt usikre.
Enda mer usikkert er det hvilke konsekvensene for maktforholdene i kommunene slike endringer i styrkeforholdet mellom partiene kan få. Dersom partiene er like gode til å hestehandle som sist, viser våre beregninger at Høyre får 160 ordførere (+85) og Sp 50 ( – 33).
Men Sp er som kjent veldig gode til å hestehandle. Over jordbærene understreket Navarsete igjen, som på landsmøtet, at det er en dyd for Sp å kunne samarbeide med alle partier ute i kommunene. Som alle lokalpolitikere vet, er samarbeid på tvers av blokkene ikke uvanlig i kommunestyrene. Det kan nok gi Sp noen ekstra ordførere, men heller ikke for Sp er det så enkelt at de bare kan bytte side i alle kommuner. Og selv om Sp-ledelsen ikke synes det er noe hinder, vil nok både høyresiden og sentrum i mange kommuner skjele til at Sp i rikspolitikken er med i en rødgrønn regjering.
Dersom Frp holder dagens gjennomsnittsoppslutning fram til valget, vil vi se langt flere lokale blåblå allianser av Høyre og Frp. Høyre-leder Erna Solberg sa til Kommunal Rapport under partiets landsmøte at hun ønsker bredest mulige borgerlige allianser lokalt, inkludert KrF og Venstre. Disse sentrumspartiene er imidlertid ofte skeptiske til å samarbeide med Frp. Et mindre Frp er imidlertid lettere å takle. Derfor er det i både Høyres og sentrumspartienes interesse at tendensene til Frp-fall fortsetter, slik at Siv Jensens tropper jekkes ned noen hakk.
Endringene i det politiske kommunekartet kan komme til å få rikspolitiske konsekvenser.
En fordobling av Høyre-ordførere over hele landet, med støtte fra ett eller flere borgerlige partier, kan gi flere utstillingsvinduer. Høyre kan utfordre regjeringens politikk så langt det er mulig lokalt, og skape debatt både om karakterer i barneskolen, private omsorgsløsninger og annen alternativ politikk. Et omfattende borgerlig samarbeid ute i kommunene kan også styrke troverdigheten til et slikt samarbeid på nasjonalt nivå.
Under tittelen «Dårlig valg kan felle Navarsete» på nrk.no sist uke spekulerte flere politiske kommentatorer i at både regjeringssamarbeidet og Navarsetes framtid som partileder er i fare dersom Sps valgresultat blir som dagens målinger. Hvis jordskjelvet kommer, og Sp mister en tredel av «partiets gull» – som ordførerne kalles – vil det være rart om ikke denne debatten kommer som et etterskjelv.