Debatt
Hovedstadens byutvikler
Byråd Sylvi Listhaugs (Frp) tårer da Erling Lae gikk av som byrådsleder, sier noe om hva slags sjef han var. Bjørvika med Munch-museum, bibliotek og opera vil vise hvilken byutvikler han var.
– Når jeg sitter her i sykehussengen i New York, synes jeg det er ekstra hyggelig å bli nominert til denne prisen, sier den nylig avgåtte byrådslederen.
En ferietur til verdensbyen ble ikke helt som planlagt. Søndag fikk han hjerteinfarkt, Lae ble hentet i ambulanse og operert, men kan etter få dager forlate sykehuset.
– Når strikken har vært stram lenge, krøller den seg litt når man slipper, forklarer Lae.
Utviklet kulturelt senter
Erling Lae er foreslått som Årets kommuneprofil 2009 for utviklingen av Bjørvika til et kulturelt sentrum. Foreløpig ligger bare Operaen her, men et nytt Munch-museum, Stenersens samlinger og et nytt bibliotek skal bygges like ved. Trafikkmaskinen skal fjernes og byen åpnes mot fjorden. «Fjordbyprosjektet» skal fjerne trafikk og havnevirksomhet og erstatte det med boliger, rekreasjonsområder og kulturinstitusjoner.
– Jeg mener løftet vi har gjort langs vannkanten, er det største i byens nyere historie. Det vil bety mye både kulturelt og økonomisk. Det som har vært Norges styggeste sted, blir Oslos fineste, sier Lae.
Bård Folke Fredriksen (H), byutviklingsbyråd og mangeårig partikollega, mener Lae vil bli husket for trekantbyttet han fikk til i Bjørvika.
– Han fikk staten til å kjøpe Vestbanen, og dermed kunne kommunen flytte Deichmanske bibliotek og Munch-museet til Bjørvika.
På Vestbanen blir det kunstmuseum, og dermed får hovedstaden en kulturklynge i vannkanten.
Fredriksen mener Laes evner til å bygge fortrolighet og samarbeid og finne praktiske løsninger var viktig.
– Erling har en evne til å skille praktiske løsninger fra det som skal behandles politisk. Det er viktig at det ikke går politikk i alt, sier Fredriksen.
Kamp mellom øst og vest
I bystyret i Oslo var det hard kamp om flytting av Munch-museet til Bjørvika. Det var en kamp som også handler om å ta kulturinstitusjoner fra østkanten som har få av dem, og flytte dem vestover i byen. Dette var venstresiden sterkt imot.
Utbyggingen av Holmenkollen, og budsjettsprekken på 600 millioner, blir han kanskje også husket for. Den nye hoppbakken blir sikkert fin, men overskridelsene førte til at ansvarlig byråd måtte gå.
– Feilkalkylene i Holmenkollen kunne jeg vært foruten. Det er klart, sier Lae.
Etter at han gikk som byrådsleder, sitter han i byutviklingskomiteen og kan følge byutviklingsprosjektene videre der.
Snill, tøff og god
Sylvi Listhaug har sittet i byråd med Lae som sjef i mange år og fikk sjokk da han ga seg i høst. De fleste husker TV-bildene av Listhaugs tårer da Lae annonserte sin avgang.
– Erling er en snill og god person med en egen evne til å få alle til å samarbeide. Han er godt likt av alle fra venstre til høyre. Det så vi også ved siste kommunevalg. Han fikk tusenvis av personlige stemmer, sier Listhaug.
Hun understreker at han også kan være tøff og skjære igjennom når det gjelder, ellers hadde han aldri overlevd ni år som byrådsleder i Oslo.
Også Fredriksen legger vekt på Laes evner som leder.
– Det er helt utrolig å sitte ni år som byrådsleder og 13 år i byråd i Oslo. Ingen har gjort det før ham, og ingen kommer til å gjøre det etter han. Det handler om Erlings unike samarbeidsevner, sier han.
Men ingen er perfekt, heller ikke Lae.På Rådhuset er han kjent for å være distré.
– Erling er litt vimsete og distré. Han kommer ofte tilbake to minutter etter han har forlatt et møte for å hente gjenglemte ting, og han dobbeltbooker og trippelbooker avtaler. Han kan til og med gå en hel dag og glemme å spise, sier Fredriksen.
Dermed blir det opp til folk rundt han å passe litt på at alt går som det skal.
Mot rasisme og fordommer
Lae har også gjennom hele sin periode som byrådsleder vært åpen homofil og har bidratt sterkt til at landets første handlingsplan mot diskriminering av homofile, lesbiske og bifile ble vedtatt i juni 2006. I 2007 ble han tildelt Regnbueprisen i Berlin for sin innsats mot diskriminering av homofile og lesbiske.
Sammen med Høyres forrige ordfører Per Ditlev-Simonsen (H) startet han dessuten kampanjen OXLO (Oslo xtra Large) mot rasisme og fordommer og for en romsligere by.
Da han gikk av som byrådsleder sa han dette:
«Selv har jeg valgt å låne ansikt til arbeidet for at ingen skal la seg kue av andres uforstand. Det har vært mitt største privilegium som byrådsleder.»
Nå skal Lae komme seg etter hjerteinfarktet og tenke seg om noen uker til, før han bestemmer seg for hva han skal gjøre etter jul. Han har fått flere tilbud. Pensjonisttilværelsen er utelukket.
– Nei, vet du hva – det er jeg ikke laget for. Se bare hva som skjer når jeg prøver å slappe av!