Debatt
Der den lange skogen ender
Hedmarks fylkesvåpen er tre hvite barkespader på grønn bakgrunn. En barkespade er et verktøy for å flekke barken av trærne med håndkraft.
Fylkesvåpenet ble godkjent i 1987. Barkespademotivet ble valgt fordi Hedmark er landets mest betydelige skogsfylke. Hele 49 prosent av fylket er dekka av skog. Dette arealet er fordobla siden 1920.
2,3 millioner kubikkmeter med skog blir hogd hvert år i Hedmark. De blir ikke bare brukt til trelast, møbler og papir.
Tolv tettsteder har biobrenselanlegg i drift, og flere er under planlegging. 160 gårdsbruk fyrer med flis til egen oppvarming. En fjerdedel av stasjonær energibruk i fylket kommer fra bioenergi, mens det i landet ellers bare er 8 prosent.
Men de hedmarkske trærne er skikkelig internasjonale og langtfra alene. Den eurasiatiske taigaen begynner mellom Hamar og Elverum og fortsetter gjennom Sverige, Finland og Russland og helt frem til Stillehavet. Taigaen kjennetegnes av barskog med gran og furu, lyng og mose og med innslag av bjørk og rogn.
Men det er ikke gull alt som glimrer i denne lange skogen. Den fryktede taigaflåtten er på vandring vestover. Den er nå utnevnt til Finlands farligste dyr.
– Den er farligere enn både bjørn og ulv, fortalte professor Antti Vaheri til en finsk avis i fjor.
Foreløpig har ikke taigaflåtten klart å passere Bottenviken.
Så inntil videre kan de hedmarkske jegerne konsentrere seg om annet vilt. Hver femte elg som blir skutt i Norge har vandret i Hedmark. Jaktkvoten i fylket er på to ulver og fire bjørner.
Hedmark har ikke noe eget slagord, men den overordnede visjonen for fylket er: Pådriver og lagspiller i samfunnsbygging.
Visjonen ble godkjent av fylkesrådet ved årsskiftet 2005/2006.