Nyheter

Vil slåss for dokumentinnsyn

GARDERMOEN: - Rådmenn og ordførere må ikke holde tilbake dokumenter, oppfordret riksrevisor Jørgen Kosmo, da han innledet på kommunerevisorkonferansen i dag.

Hovedtemaet for konferansen er hvordan offentlig revisjon kan bidra til å styrke demokratiet og utvikle forvaltningen. Jørgen Kosmo mener kommune- og fylkesrevisorene fortsatt har en vei å gå.

- Revisorene må ikke bare gjøre en tradisjonell kontroll som å sjekke at det ikke er ført for mye kost på reiseregningen eller en ekstra null på drosjeregningen. Vi må innse at det politikerne og velgerne har bruk for, er å vite om pengene er brukt til det formålet de er ment for, sa Kosmo i sin innledning.

Han oppfordret samtidig ordførere og rådmenn og andre i offentlige virksomheter til å gi revisorene innsyn i alle relevante dokumenter.

- Alle her opplever å få høre at vi graver for mye. Alle har opplevd at noen forsøker å holde unna dokumenter. Dette må vi kjempe imot. Revisjonen selv må avgjøre hvilke dokumenter vi skal ha innsyn i. Vi må slåss intenst for dette i fellesskap for å verne om noe av det viktigste av alt, nemlig revisjonens innsynsrett, oppfordret Kosmo.

Han gikk også ut mot en økende privatisering av tjenester innen offentlig sektor, noe han mener fører til redusert kontrollmulighet for de folkevalgte og velgerne.

- Hvis tjenestene skal privatiseres, må vi sørge for at de fortsatt er underlagt offentlig revisjon og kontroll - ikke bare fordi den offentlige revisjonen er uavhengig, men fordi våre rapporter er offentlige.

Den nasjonale konferansen for offentlig revisjon arrangeres av Norges Kommunerevisorforbund (NKRF), Norges Interne Revisorers Forening og Riksrevisjonen.

Skrevet av: Eli Kristine Korsmo

Powered by Labrador CMS