Nyheter
Slett service på teknisk
Servicenivået på de tekniske tjenestene får godkjent av Forbrukerrådet i bare én av fire kommuner. Bare to av tre spørsmål ble besvart. Vinje er best, mens Grimstad ber deg finne ut av det selv.
Forbrukerrådet er nettopp ferdig med en grundig test av servicenivået på de tekniske tjenestene i kommunene. Dette er hovedfunnene:
• Hver tredje henvendelse – 637 av 1.950 – er ikke blitt besvart.
• Bare hver fjerde kommune hjelper med minst to tredeler av henvendelsene og får godkjent servicenivå av Forbrukerrådet.
• 7 prosent av kommunene hjelper med mindre enn hver tredje henvendelse, og får stryk.
“Finn ut av det selv”
“Vedlagt sender vi gebyrregulativet – så må du bare prøve å finne ut av dette selv”.
Dette er et av skrekkeksemplene på dårlig service i Forbrukerrådets test. Det var slik Grimstad kommune svarte på e-post-spørsmål om prisen for en byggesøknad på en enebolig.
– Undersøkelsen viser at mange kommuner ikke informerer godt nok. Og dersom det er informasjon, er den ofte veldig vanskelig tilgjengelig, sier underdirektør Terje Kili, som er ansvarlig for offentlige tjenester i Forbrukerrådet.
Rådet har jevnlig undersøkt servicenivået på ulike kommunale tjenester de siste seks årene. Og nivået er blitt bedre, understreker Kili.
I denne nyeste undersøkelsen av tekniske tjenester er han særlig opptatt av at de dårligste kommunene må skjerpe seg.
– I noen kommuner er det hovedregelen at telefoner og e-poster ikke besvares, og at nettsidene mangler informasjon. Slik kan vi ikke ha det, sier Kili.
Beste servicekommune
Forbrukerrådet trekker gjerne fram de gode forbildene og fastslår at Vinje i Telemark samlet sett er Norges beste servicekommune.
– Vinje har nesten alltid vært blant de beste kommunene i våre undersøkelser siden 2004. Denne gangen er de aller best og befester sin posisjon som Norges beste servicekommune, skryter Kili.
Vinje hjelper med 12 av 13 henvendelser og oppnår 88 av 100 poeng.
Rådmann Hans Kristian Lehmann er godt fornøyd med attesten fra Forbrukerrådet. Han forteller at bedre service til innbyggerne har vært et hovedmål siden omorganiseringen for snart ti år siden.
– Vi har styrket tjenestetorget, slik at førstelinjen tar seg av mange henvendelser. Hvis du kaller dem sentralborddamer, blir de veldig sure. Å ta telefoner, er bare en liten del av jobben. De er generalister på våre tjenester, sier Lehmann til Kommunal Rapport.
Tjenestetorget er det første du møter når du går inn døra på Vinjes kommunehus. Her behandler de blant annet skjenkebevillinger, scooterløyver og enkle byggesaker. Samme sted sitter de som behandler mer kompliserte byggesaker.
– Har dere noe mål på hvor raskt henvendelser skal besvares?
– Så fort det er mulig. Og er det ikke mulig å svare med en gang, skal den som henvender seg få beskjed om hvor lang tid det kan ta, sier Lehmann.
Det er spesielt på e-post og telefon Vinje gir god hjelp. Nettsidene er det svakeste punktet, mener Forbrukerrådet.
– Vi fikk fire stjerner på kvalitetsvurderingen rett før jul, og det var vi ikke så fornøyd med. Så nå er vi i gang med å forbedre sidene. Det viktigste er at folk skal få god informasjon om det de lurer på, sier rådmannen.
Stort sprik
De beste og dårligste kommunene fra Forbrukerrådets test er rangert i tabellen ved siden av. Helt på bunn kommer Vestre Toten i Oppland. De hjelper i bare femav 13 tilfeller, og får bare 24,5 poeng. Ingen telefonhenvendelser ble besvart, og bare én av tre e-poster.
Asker og Oppdal har best informasjon på nett om tekniske tjenester, mens Øygarden er klart dårligst.
Ås, Eid, Mandal og Andebu svarte raskt og godt på alle de tre e-postene. Kommuner som Halden, Karmøy, Kristiansund og Arendal svarte ikke på noen e-poster.
19 kommuner gir raske og gode svar på begge telefonhenvendelsene, mens 13 ikke svarer i det hele tatt. Blant disse er store kommuner som Oslo, Tromsø, Porsgrunn og Tønsberg.