Nyheter
Vil ikke forplikte seg til å følge opp avtaler
Bare halvparten av ordførerne mener kommunene bør være forpliktet til å følge avtalene som inngås mellom staten og KS.
Det kommer fram i en undersøkelse som det danske forskningsinstituttet AKF har gjort i samarbeid med Norsk institutt for by- og regionforskning (NIBR). Det er KS som har bestilt utredningen, som en del av arbeidet med å involvere medlemmene sterkere i konsultasjonsordningen mellom KS og staten.
I rapporten konkluderer forskerne med at KS bare er en interessant partner for staten så lenge organisasjonen kan få kommunene til å følge opp avtalene. I undersøkelsen blant ordførerne svarer bare drøyt halvparten av de spurte at kommunene bør være politisk forpliktet til å oppfylle avtalene mellom KS og regjeringen. Bare en tredel av ordførerne mener staten skal ha mulighet til å gripe inn overfor kommuner som ikke overholder avtalene.
Avviser tvang
Ordførerne fra Senterpartiet, Høyre og Frp er sterkest motstandere av å forplikte kommunene til å følge opp.
Konsultasjonsordningen ble etablert i 2001, og KS har hele tiden ønsket å gjøre den mest mulig forpliktende. Så langt har partene blitt enige om å gjøre dagens samarbeidsavtaler mer forpliktende, og at KS skal trekkes sterkere med i arbeidet med nye reformer.
Primært ønsker KS en modell som ligner på det danske systemet, der kommunesektoren og regjeringen forhandler direkte om det økonomiske opplegget. Regjeringen har avvist en slik modell, og viser blant annet til at KS ikke har noe mandat til å forhandle på vegne av kommunene.
Vage avtaler
KS-direktør Bjørn Gudbjørgsrud er verken overrasket eller bekymret over signalene fra ordførerne. Han mener svarene skyldes at mange av dagens avtaler er for vage, og dermed ikke oppfattes som noe alternativ til andre former for statlig styring.
- Målet er at disse avtalene skal erstatte øremerking og annen detaljstyring av kommunesektoren. Der er vi ikke i dag. Først når vi kommer dit blir det meningsfullt for kommunene å forplikte seg, sier Gudbjørgsrud.
I undersøkelsen oppgir ordførerne at de sjelden eller aldri har opplevd at KS har tatt spesielle grep for å sikre oppfølging av avtalene med staten i deres kommune. Samtidig avdekker svarene fra ordførerne liten kunnskap om konsultasjonsordningen.
KS-direktøren innrømmer at organisasjonen må bli flinkere til å gjøre avtalene mellom KS og staten kjent for medlemmene.
Sterkere forankring
I rapporten legger forskerne fram en rekke forslag til tiltak til hvordan KS kan forankre sine standpunkter bedre hos medlemmene, og sørge for at avtalene som inngås med staten blir fulgt opp:
* Gruppeintervjuer med ordførere om årets konsultasjoner.
* Økt involvering av KS i fylkene.
* Økt involvering av sentralstyret
* Bedre debatthefter og strategikonferanser.
Rapporten skal behandles i landsstyret i KS denne uken. Gudbjørgsrud understreker at forskernes anbefalinger vil bli fulgt opp i arbeidet med den nye styringsstrukturen som nå pågår i KS.