Nyheter
Rykket ut til brann i feil by
Da det i går ble varslet brann i et bolighus i Vadsø, ble brannmannskaper i Hammerfest, over 40 mil unna, sendt ut.
En nabo ringte 110 og varslet brannvesenet om røyk og mulig brann i et hus i Vadsø, men vedkommende som mottok meldingen spurte ikke om hvilken kommune han ringte fra. Samme gateadresse finnes i Hammerfest, og det ble derfor tatt for gitt at det var der det brant, skriver Finnmark Dagblad.
Da brannmannskapet kom fram til adressen i Hammerfest, fant de ut at det var feil hus. Samtidig ringte naboen i Vadsø og etterlyste brannvesenet. Slik ble feilen ble oppdaget, og mannskapene kunne rykke ut til riktig hus.
- Vi ser svært alvorlig på saken og vil kartlegge rutinene for å finne ut nøyaktig hva som har skjedd. Tiltak vil bli satt inn, slik at dette ikke gjentar seg, sier Fran Rune Ellingsen, brannmester beredskap i Hammerfest.