Nyheter
Ny vri skal gi KS større innflytelse
KS-leder Halvdan Skard vil trekke medlemmene mer med i konsultasjonene med staten. Slik håper han å styrke KS sin makt.
For første gang har landsstyret i KS behandlet organisasjonens krav i forkant av konsultasjonsmøtet med regjeringen. Det historiske vedtaket, som ble fattet i forrige uke, er et viktig ledd i KS-ledelsens strategi for å forankre kravene bedre blant medlemmene.
KS-leder Halvdan Skard er svært fornøyd med at et enstemmig landsstyre nå står bak kravene til regjeringen. Han er ikke i tvil om at bedre forankring vil styrke KS sin posisjon i konsultasjonene.
Liten interesse
KS er bare en interessant partner for staten så lenge kommunene følger opp avtalene som inngås, konkluderer det danske forskningsinstituttet AKF i en fersk rapport.
Forskningsleder Olaf Rieper i AKF mener det er et skritt i riktig retning å legge kravene til regjeringen fram for landsstyret. Han påpeker likevel at standpunktene må forankres videre nedover til kommunene, og viser til at engasjementet rundt konsultasjonsordningen er lite i mange kommuner. Bare 38 prosent av ordførerne besvarte undersøkelsen, som ble sendt ut i forbindelse med forskningsprosjektet.
- Dersom KS forventer at staten skal forplikte seg, må den selv sørge for å ha tilstrekkelig ryggdekning blant sine egne medlemmer, slår han fast.
De danske forskerne foreslår blant annet gruppeintervjuer med ordførerne i forkant av konsultasjonene. I tillegg mener forskerne at både sentralstyret og KS i fylkene må involveres sterkere enn i dag.
Økonomisk avtale
KS anbefaler kommunene å sette deler av overskuddet i et eget vedlikeholdsfond, men understreker at også staten må ta ansvar for å dekke inn etterslepet.
På konsultasjonsmøtet denne uken gjentok KS kravet om en langsiktig rammeavtale om kommuneøkonomien. I tillegg krever KS at kommunene får dekket økte utgifter som følge av endringer i befolkningen.