Nyheter
Ny rådmann i Askvoll
Lise Mari Haugen (27), tiltrer som rådmann i Askvoll 1. juli.
- Hva møter deg i din nye posisjon i kommunen?
- Vi har ny ledergruppe i kommunen, og så skal vi flytte til nytt rådhus. Kultur, næring og sosialetat skal samles med resten av administrasjonen - en spennende prosess.
- Du er 27 år. Hvis jeg sier at du er for ung til å bli rådmann, hva sier du da?
- Hvorfor det? Jeg syns det er veldig positivt at kommunen satser på oss unge nyutdannede, men om jeg var i en gruppe med de fleste rådmenn i landet, ville jeg nok dratt ned gjennomsnittsalderen. Jeg har jobbet sammen med en rådmann i to år nå, så jeg vet jo hva det dreier seg om.
- Forrige uke intervjuet vi avtroppende rådmann Arne Jensen i Tysvær. Han har sittet i 38 år. Blir du sittende like lenge?
- Det tror jeg ikke, men hva som skjer, vet man jo ikke. Jeg må sannelig lese det intervjuet!
- Hvilken bedrift er den viktigste i Askvoll?
- Helle knivfabrikk er stor, men alle er viktige for oss, fordi vi er en nedgangskommune.
- Ser du for deg en sammenslåing av kommuner i ditt område?
- Vi i Askvoll er veldig opptatt av det interkommunale samarbeidet.
- Hvordan vil du legge opp samarbeidet med politikerne?
- Det blir min oppgave å være et bindeledd mellom administrasjonen og politikerne. Jeg skal gi dem et godt grunnlag for å fatte beslutninger.
- Hvor går grensen for åpenhet om kommunens gjøremål?
- Åpenhet er viktig. Alle er tjent med det. Folk skal ha tiltro til oss. Grensen går ved personvernet og lovverket.
- Hvilke er rådmannens tre viktigste egenskaper?
- Gode samarbeidsevner, å være en god kommunikator, og så må en være engasjert og motivere andre ved å være forbilde.
-Vi har googlet deg - hva tror du vi fant?
- Noe med volleyball, tenker jeg.
- Rett svar! Vi fant deg på volleyballturnering i Øst-Europa. Spilte du på nasjonalt nivå?
- Ja jeg gjorde det, i min ungdom - he he. Spilte elite som junior. Vi reiste mye rundt i Norge på kamper. Det i Øst-Europa var nok Skole-VM i Slovakia.
- Hva er viktigste egenskap i volleyball?
- Du må ha spenst og være utholdende og koordinert.
- Hadde du en barndomsdrøm?
- Jeg skulle egentlig bli lærer og fulgte den drømmen helt til jeg begynte på lærerutdanningen. Da ombestemte jeg meg.
- Vi sender deg på en øde øy. Du får velge om du tar med en DVD-film eller en CD. Hva velger du?
- Det måtte bli en DVD; hvordan overleve på en øde øy.
- Hva gjør du i fritiden?
- Da er det barn og familie. Jeg må tråkke på gåmaskin mens jeg ser nyhetene, må få gjort mange ting på en gang. Her har det regnet to måneder i strekk, og jeg savner snøen i Hornindal, der jeg kommer fra.