Nyheter

Mangler 800 styrekvinner i kommunene

Kommunalminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) vil påby minst 40 prosent kvinner i styrene til kommunale aksjeselskaper. Rundt 800 menn må trolig ut av styrene i kommunale aksjeselskaper til fordel for kvinner.

Publisert Sist oppdatert

Kravet omfatter 1,600 selskaper med 7.446 styreplasser.

- I løpet av 2008 vil jeg sende ut et lovforslag som påbyr minst 40 prosent av hvert kjønn i kommunale aksjeselskaper. Departementet er i gang med et arbeid med et slikt lovforslag, sier Meltveit Kleppa til Aftenposten.

Per 1. september manglet 932 kvinner for å fylle en slik kvote. Ifølge KS er kvinnetallene på vei oppover. Ut fra det kan det anslås at selskapene som nå får et nytt lovkrav på seg, trenger rundt 700-800 nye kvinnelige styremedlemmer.

- Jeg er ikke fornøyd med at kvinneandelen i kommunale aksjeselskaper er lavere enn i allmennaksjeselskaper. En god kjønnsbalanse er med på å sikre bredere erfaring og bedre drift, fastslår Meltveit Kleppa.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS