Nyheter

Lae skryter av Vågeng

- Jeg tror KS har fått en drivende dyktig direktør i Sigrun Vågeng, sier byrådsleder Erling Lae (H) i Oslo.

Publisert Sist oppdatert

Han stiller seg i rekken av gratulanter etter torsdagens ansettelse av ny administrerende direktør i KS. Lae trekker spesielt fram Vågengs solide erfaring fra næringsliv og arbeidslivsspørsmål.

- Jeg føler meg veldig trygg på at vi har fått rett kvinne på rett plass, sier byrådslederen.

- Hun har ingen erfaring fra kommunesektoren, bortsett fra som innbygger?

- Det er ingen dårlig erfaring. Erfaring fra arbeidsliv og som innbygger synes jeg må være en ideell kombinasjon, sier Lae.

Flere ordførere Kommunal Rapport har snakket med synes de kjenner for lite til Vågeng til å kommentere ansettelsen. Men vi har så langt ikke vært i kontakt med en eneste en som er negativ til å ansette en KS-direktør uten kommunal bakgrunn.

- En person fra privat sektor, kan være bra. Jeg har selv jobbet hele livet i privat næringsliv før jeg ble ordfører, påpeker ordfører Lars Olai Lie (H) i Fjell.

- På det nivået det her er snakk om, er det andre egenskaper enn kommunebakgrunn som er viktige. Ledelse er et eget fag, og lederen får heller dra nytte av den fagkunnskapen som finnes i organisasjonen, sier ordfører Oddmar Blekkerud (Ap) i Nes i Akershus.

Powered by Labrador CMS