Nyheter
Ikke aktuelt
Det er uaktuelt å la de store byene få ansvar for statens barnevernsoppgaver, sier statssekretær Kjell Erik Øie (Ap) i Barnedepartementet.
Øie mener man er godt i gang med å få et likeverdig barnevern i Norge, og at kommunal overtakelse av statlige oppgaver ville virke i motsatt retning.
- Vi har våre utfordringer, som ujevn institusjonsbruk, og vi vet at samarbeidet mellom fagteamene til Bufetat og kommunene ikke fungerer like bra over alt. Likevel har vi et mer likeverdig barnevern enn det fylkeskommunene klarte å opprettholde.
Til storbyene som kritiserer avgjørelsen om å avslutt barnevernsforsøket i Trondheim, sier Øie:
- Vi er uenige, men avgjørelsen er tatt. Vi har et godt samarbeid med Trondheim og erfaringene derfra vil bli overført til Bufetat.
Han begrunner beslutningen blant annet med at kommunene i Midt-Norge trenger fagkompetansen som barnevernet i Trondheim har opparbeidet. Denne kompetansen overføres nå til Bufetat og skal komme hele regionen til gode.