Nyheter

Fylkene overtar gamle ferjer

Halvparten av ferjene på Vestlandet er over 30 år gamle. Neste år skal fylkene overta ansvaret for mange av dem.

Publisert Sist oppdatert

Fylkeskommunene har allerede ansvaret for mange ferjesamband, men skal fra nyttår overta ansvaret for 78 riksveiferjesamband. Bergens Tidende dokumenterer i dag at mange av ferjene er modne for utskiftning.

Nesten halvparten av ferjene som trafikkerer Vestlands-kysten er bygd før 1980, viser BTs gjennomgang av flåtene til de største ferjeoperatørene. I alle de store rederlagene Fjord1, Tide, Torghatten og Veolia er om lag halvparten av flåten eldre enn 30 år. På flere strekninger trafikkerer ferjer som har passert 40 år.

Krever oppgradering

Saken ble satt på dagsordenen tidligere denne uka. BT skrev om sterke protester mot at Statens vegvesen lar Tide bruke en 30 år gammel ferje i ti år til på Fensfjorden.

Dette holder ikke. Samferdselspolitikken på området er til skade for det verdiskapende Vestlandet, sier stortingsrepresentanten Øyvind Halleraker (H) fra Hordaland til avisa.

Høyre i Hordaland krever en gradvis utskiftning av gamle ferjer til nye, større og mer miljøvennlige båter. Halleraker, som er medlem i transportkomiteen på Stortinget, kritiserer Statens vegvesen for å ha sett bort fra politiske signaler om slik oppgradering i anbudskravene.

Powered by Labrador CMS