Nyheter
Bygde ulovlig på fylkets eiendom
Hordaland fylkeskommune vurderer å anmelde finansmannen Idar Vollvik, fordi han har felt trær, planert og anlagt murer på fylkeskommunal grunn.
Området på Fanahammeren i Bergen, skal også ha blitt brukt til helikopterlandingsplass, ifølge VG.
I et brev til Vollvik krever fylkeskommunen øyeblikkelig stans i de ulovlige arbeidene. Den krever også at finansmannen bringer eiendommen tilbake til sin opprinnelige stand.
- Vollvik har utvidet hagen sin på vår grunn og vi krever at bruken av dette området stopper umiddelbart. Vi vet fra naboer at det også har landet helikopter her. Dette krever så vidt vi vet en godkjennelse fra grunneier og det har vi ikke gitt, forteller eiendomssjef Helge Haavardtun i Hordaland fylkeskommune til VG.
Vollvik har ennå ikke svart på brevet, men bekrefter overfor avisen at han har planert et område som tilhører fylkeskommunen.
- Vi trodde det var innenfor vår grense, men vi vet nå at det er fylkets sin eiendom. Vi vil derfor ta bort to støttemurer som er bygd, sier han.
Finansmannen hevder han ikke kjenner til at området skal ha blitt brukt til landingsplass for helikopter, men lover å planere det slik fylkeskommunen ønsker.
Området han har tatt seg til rette på, ligger ved siden av hans egen tomt og disponeres av Stend Jordbruksskule.