Nyheter

Bufetat misfornøyd med rolledeling

Det statlige barnevernet misliker at kommunene og fylkesnemndene kan vedta tiltak som de er faglig og økonomisk ansvarlig for. KS ser ikke behov for endringer.

Det kommer fram i en rapport som analyseselskapet Econ har laget for Barne- og likestillingsdepartementet.

Econ har sett på styring og ressursbruk i statlig regionalt barnevern (Bufetat). Ansvarsfordelingen mellom det statlige og kommunale barnevernet pluss Fylkesnemda, er ikke ukomplisert, ifølge Econ:

Bufetat synes det er vanskelig at kommunene og Fylkesnemda har vedtaksmyndighet for bruk av tiltak som de har faglig og økonomisk ansvar for. De mener kommunene i noen tilfeller ønsker å avlaste eget tjenesteapparat og forsøke og overføre mest mulig av utgiftene til det statlige regionale barnevernet.

Det er også uklart for Bufetat når de skal bistå og hjelpe kommunene med forebyggende tiltak for å hindre at barnet blir plassert utenfor eget hjem.

I undersøkelsen kommer det også fram at Bufetat mener det kunne vært færre og annerledes vedtak i akuttsaker, hvis de hadde hatt vedtaksmyndighet. Forutsetningen er at de blir trukket med i den konkrete saken på et tidlig tidspunkt.

Gråsonesaker skaper stadig utfordringer. Det skyldes at staten og kommunene ikke er enige om saken skal finansieres etter barnevernsloven, lov om psykisk helsevern, sosialtjenesteloven, trygdelovgivningen eller kommunehelsetjenesteloven.

Kommuneansvar

Bjørn Gudbjørgsrud i KS sier det er helt urimelig at Bufetat skal overta vedtaksmyndigheten.

- Det er kommunene som har hovedansvaret for barnevernet, og som kjenner barna og deres behov best. Her er det barnas behov, og ikke økonomien som må være styrende. Derfor er det helt avgjørende at vedtaksmyndigheten er forankret i kommunene, sier han.

Han mener ikke det er behov for en ny forvaltningsmodell i barnevernet.

- Vi har behov for bedre samarbeidsmodeller, tydeligere presisering av ansvar og bedre utarbeidelser av avtaler for samarbeid. At det er gråsoner mellom stat og kommuner gjelder på de fleste velferdsområder, mener han.

Gudbjørgsrud sier han er enig med Econ i at man har mye å hente på å tydeliggjøre premisser og retningslinjer for oppgave- og ansvarsfordelingen.

- Vi har tatt opp dette en rekke ganger med staten. Nå blir reformen evaluert, og betalingsrundskrivet revidert. Det står ikke på manglende innsats eller engasjement fra vår side, sier han.

Utfordringer mellom stat og kommune skal man, ifølge Gudbjørgsrud, ikke kjele med - man skal løse dem.

- Det krever lik situasjonsforståelse fra begge parter. Da er det bedre å snakke med enn om hverandre, mener han.

Powered by Labrador CMS