Nyheter
- Ansvarsløshet satt i system AF - utbrytergruppen kan sprekke
- Det er lite kollektivt over Akademikernes strategi med markedsbasert lønn. Neste skritt kan bli helt individuelle avtaler. Det er grunn til å spørre seg om det de står for i det hele tatt kan danne grunnlag for en fagorganisasjon.
Det sier førsteamanuensis Arvid Fennefoss ved Institutt for sosiologi og samfunnsgeografi ved Universitetet i Oslo til Kommunal Rapport. Fennefoss er spesialist på organisasjonene i arbeidslivet.
Han mener målsettingen om en markedsbasert lønn vil skape splittelse i den nye organisasjonen fordi det vil innbære store lønnsforskjeller innad i Akademikerne. Fennefoss mener utdanning mer blir en betingelse for å komme inn i ulike yrker enn et avgjørende kriterie for høyere lønn i et samfunn der «alle» har hovedfag.
- Den nye organisasjonen kan få hele det kollektive forhandlingssystemet til å slå sprekker. Norske Sivilingeniørers Forening er for en individuell lønnsfastsettelse. Det betyr trynetillegg og bonuser satt i system. De har tydeligvis ikke fått noen kollektiv fornuft med på lasset, sier Fennefoss.
Han synes ikke det er så sensasjonelt at gruppen bryter med «pakten» mellom LO, NHO og DNA, solidaritetsalternativet: Det har de jo ikke vært med på å utarbeide heller, er hans kommentar.
Skaper uro i organisasjonslivet
Akademikerne kan risikere å betale AF-kontingent i ytterligere ett år, de må kjempe om organisasjonsnavnet og de kan havne på gangen under lønnsforhandlingene. Hittil har de bare 78.000 medlemmer. Arbeidsrettsrådet har foreslått at bare fagforeninger med over 100. 000 medlemmer skal få full forhandlings- og streikerett.
- YS og LO tjener ikke på bruddet i AF. Disse har ingen strategi for mellomgruppene med treårig utdanning. AF kan derimot komme til å tiltrekke seg andre frittstående forbund, tror Fennefoss.
Lærerforbundet er en av tungvekterne som blir igjen i AF. Dersom diskusjonen om en sammenslåing med Norsk Lærerlag blusser opp igjen kan lektorene komme til å flykte til den nye organisasjonen.
Rett til å forhandle?
- KS er for fri forhandlings- og organisasjonsrett. De kan de ikke lukke øynene for de vitale samfunnsinteresser vi representerer, sier Per Kristian Sundnes, som er Akademikernes seksjonsleder for kommunal sektor, til Kommunal Rapport på stiftelsesmøtet.
- Fram til jul skal vi forhandle med LO YS og AF om hvem som får status som hovedsammenslutning. Forhandlingene vil bli vanskeligere på grunn av det nye initiativet, sier forhandlingsleder i KS, Erik Bartnes.
Det er disse forhandlingene som er grunnen til at den nye organisasjonen ble kjent akkurat nå. De tre hovedsammenslutningene YS, LO og AF er trolig lite vennlig innstilt til nykomlingen.
Direktør i KS, Jan F. Andersen-Gott sammenligner den nye organisasjonens situasjon med Legeforeningens situasjon før forrige lønnsoppgjør. Legeforeningen måtte sitte og vente på hovedsammenslutningenes forhandlingsresultat for deretter å få en blåkopi. Dette kan den nye organisasjonen også risikere.
- Hvis vi da kan kalle dette en egen organisasjon. De er jo ikke ute av AF ennå, tilføyer han.