Nyheter

KS støtter videreføring av frontfagsmodellen
Utvalget som har sett på utfordringer for lønnsdannelsen og norsk økonomi, slår fast at frontfagsmodellen har gitt en god og balansert økonomisk vekst over tid.Fakta
Fredag overleverte professor Steinar Holden rapporten fra utvalget til finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp).
En av hovedkonklusjonene er at modellen har gitt Norge høy verdiskaping, lav arbeidsledighet og en tilstrekkelig god kostnadsmessig konkurranseevne. Utvalget anbefaler å videreføre frontfagsmodellen.
KS støtter utvalgets konklusjoner.
– KS er glad for at hele arbeidslivet står sammen i frontfagsmodellutvalget om at frontfagsmodellen er viktig og må videreføres, sier direktør for arbeidsliv i KS, Tor Arne Gangsø, i en pressemelding.
Unio etterlyser fleksibilitet
KS mener at frontfagsmodellen har bidratt til en god og balansert utvikling i norsk økonomi i flere tiår, noe som er avgjørende for en god kommuneøkonomi og gode velferdstjenester som kommer hele samfunnet til gode.
– Norsk og internasjonal økonomi og samfunnsliv står overfor en rekke store utfordringer i tiden framover. KS mener, som utvalget, at koordinert lønnsdannelse gjennom frontfagsmodellen er spesielt viktig i usikre tider som nå, sier Gangsø.
Unio støtter hovedsakelig de økonomiske vurderingene og analysene til frontfagsmodellutvalget, men mener at utvalgets rapport viser tydelig behovet for en mer fleksibel praktisering av frontfagsmodellen.
– Privat sektor bruker lønn som virkemiddel for å beholde og rekruttere nødvendig arbeidskraft. Det samme må være mulig i offentlig sektor dersom vi skal opprettholde kvaliteten i de offentlige tjenestene, og sikre nok kvalifisert arbeidskraft i offentlig sektor, sier Unio-leder Ragnhild Lied.

Hun mener erfaringene fra de siste års lønnsoppgjør viser at arbeidsgiverne i offentlig sektor ikke utnytter den fleksibiliteten flertallet i utvalget mener ligger i dagens frontfagsmodell.
– Resultatet er at vi ikke klarer å løse rekrutteringsutfordringene i offentlig sektor. Denne utviklingen må snus, og lønn er ett av mange virkemidler som må tas i bruk, sier Lied.
Sykepleierforbundet kritisk
Norsk Sykepleierforbund mener frontfagmodellutvalgets anbefaling om å videreføre modellen, vil føre til et todelt helsevesen.
– Ikke å gjøre annet enn å fortsette i dagens spor, er «fast track» mot et todelt helsevesen, sier forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i Norsk Sykepleierforbund (NSF).
NHO og LO valgte å sende en pressemelding i fellesskap etter at rapporten var framlagt.
LO-leder Peggy Hessen Følsvik sier at frontfaget har vært avgjørende for norsk økonomi og en rettferdig lønnsutvikling for alle arbeidstakere i flere tiår.
– Utvalget peker på viktigheten av at det gode samarbeidet som norsk lønnsdannelse er tuftet på, må bevares. Det gjelder både i krisetider, som dem vi opplever nå, og i årene som kommer. Ikke minst, så vil frontfagsmodellen spille en avgjørende rolle for at vi klarer den omstillingen som det grønne skiftet forutsetter, sier LO-lederen.
Også NHO slutter helhjertet opp om modellen.