Nyheter

Buskerud på søppeltoppen

I fjor kastet hver innbygger i Buskerud 470 kilo søppel. Fylket ligger dermed høyt over landsgjennomsnittet på 378 kilo.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge en ny statistikk fra Statistisk sentralbyrå, er Buskerud det fylket i landet som produserer mest søppel per innbygger. Men Buskerud er bedre på gjenvinning enn resten av landet. Her puttes 52 prosent av avfallet i gjenvinningsdunker, mot 49 i landet som helhet.

Bendik Os, daglig leder i Renovasjonsselskapet for Drammens-regionen, mener situasjonen ikke er helsvart.

- Selv om folk produserer mye søppel, trenger ikke dette å være utelukkende negativt. 470 kilo er selvsagt altfor mye avfall, men tallene kan være så høye også fordi vi er flinke til å samle inn søppelet. Havner mye søppel i grøftekanter og ikke i vårt system, har vi i hvert fall ingen mulighet til å gjenvinne det, sier Os til Drammens Tidende.

Han mener kildesorteringssystemet i Drammen og omegnskommunene er blant de beste i landet. Folk leverer papir, våtorganisk avfall og restavfall hjemme, og metall, glass, klær og plast på egne stasjoner.

På landsbasis økte avfallsmengden fra 2003 til 2004 med 4,5 prosent.

Powered by Labrador CMS