Nyheter

KLP driver friere enn andre

For første gang er KLPs dispensasjon fra forsikringslovgivningen offentliggjort. Dokumentet viser at KLP driver etter gunstigere regler enn de private livselskapene.

Klikk her for å lese brevet (åpner i nytt vindu).

Finansdepartementet har etter begjæring om innsyn fra Kommunal Rapport offentliggjort sitt brev til KLP av 17.4.1990. I dette brevet gir departementet den viktigste dispensasjonen til KLP fra reglene som gjelder for drift av livsforsikringsselskaper.

Brevets sentrale avsnitt er nummer tre:

“Finansdepartementet dispenserer også fra paragraf 7-6 om premier, slik at KLP kan videreføre sitt nåværende forsikringsprodukt.”.

Denne dispensasjonen er åpenbart videre enn den dispensasjonen de private livselskapene Vital, Gjensidige NOR og Storebrand fikk fra Finansdepartementet i desember i fjor. I KLP skjer det en full utjevning av premiekostnader for alle kundene på tvers av de ansattes kjønn og alder. Alle ansatte med samme lønn koster like mye å forsikre. KLP s daværende forsikringsprodukt vil si nøyaktig det samme som selskapet har i dag.

De private selskapene har kun fått adgang til å utjevne forsikringsbare ytelser (uførepensjon og alderspensjon), ikke engangspremier (AFP, gullenker) eller inflasjonsjustering av pensjonsfondene. De forsikringsbare ytelsene utgjorde bare halve premien i kollektiv pensjonsforsikring i fjor.

-KLP driver i tråd med reglene

Det har vært spekulert i om KLP egentlig driver i tråd med den dispensasjonen de har fra staten. Spørsmålet gjelder fordelingen av overskudd og avkastning fra forvaltningen av fondene. Etter paragraf 8.1 og 8.2 i forsikringsvirksomhetsloven skal disse midlene fordeles til kundene etter et korrekt forsikringsmessig regnestykke. I KLP fordeles midlene etter antall ansatte.

Spesialrådgiver Trond Brun-Gulbrandsen i Kredittilsynet avviser denne kritikken mot KLP.

-Det er ingen ting å utsette på KLP når det gjelder håndteringen av overskuddet. Det er riktig at disse paragrafene ikke er nevnt i brevet, men det er ikke viktig. Intensjonen med dispensasjonen var at KLP skulle kunne videreføre sitt produkt. Det er helt klart i forarbeidene til saken, sier Gulbrandsen.

Se brevet fra Finansdepartementet til KLP av 17.4.90 på www.kommunal-rapport.no

Powered by Labrador CMS