Nyheter

&8211; Kommunalbanken skal forbli den største

Kommunene tjener på en fristilt Kommunalbank, mener administrerende direktør Petter Skouen.

– Kommunalbanken skal tilby kommunesektoren minst like gode betingelser som før. Vi er den aktøren som låner ut mest penger til kommunesektoren, og vi akter å forbli det, sier Skouen.

Han er fornøyd med at Norges Kommunalbank, stiftet i 1926, ble aksjeselskap og skiftet navn til Kommunalbanken AS 1. november.

Sterk konkurranse

Den største konkurrenten blir obligasjonsmarkedet, mener Skouen. Ganske mange kommuner og fylkeskommuner, særlig de store, tar fra tid til annen opp lån direkte i obligasjonsmarkedet.

Skouen er ikke villig til å avskrive de store bankene som konkurrenter, særlig i de periodene de har god likviditet. Dessuten forventer han at de store kommunalbankene i Europa snart retter interessen mot de store kommunene. Skouen tror overhodet ikke på at Kommunalbanken AS og Kommunekreditt Norge AS skal bli stående tilbake som de eneste store konkurrentene.

– Det overrasker meg mye hvis vi ikke skulle få like gode vilkår på innlånene som Kommunekreditt, sier han.

Skattereglene blir de samme for de to finansinstitusjonene. Og Skouen antar at de private eierne bak Kommunekreditt vil kreve like god avkastning som staten og KLP krever av Kommunalbanken.

Han mener Kommunalbanken AS har bedre forutsetninger for å møte konkurrentene enn den gamle banken: Nå kan de ta opp lån i utlandet. Dessuten kan banken fritt forvalte overskuddslikviditeten, før gikk den inn i statskassen. Og ikke minst viktig: Begrensningene på utlån forsvinner.

Dette betyr mer enn at den gamle statsgarantien forsvinner, mener Skouen. Staten fikk dessuten provisjon som fullt ut tilsvarte verdien av garantien.

Trakk inn 3,8 milliarder

På 90-tallet inndro Stortinget 3,8 milliarder av Kommunalbankens egenkapital til fordel for statskassen.

Aksjekapitalen er 660 millioner i Kommunalbanken AS. Det skal tas opp et ansvarlig lån på 330 millioner.

– Da har vi et godt grunnlag. Vi vil øke markedsandelen noe, men legger ikke opp til noen eksplosiv vekst, sier Skouen.

I dag står banken med 28 milliarder i utlån. Det er om lag en firedel av gjelden i kommunene, fylkeskommunene og energiverkene.

Kommunalbanken AS satser utelukkende på utlån. Tidligere har fondsavdelingene blitt solgt til KLP. Ved nyttår nedlegges også rådgivningstjenesten.

KLP skal kjøpe 20 prosent av aksjene. På sikt vil staten redusere sin eierandel.

Nå skal banken markedsføres i samarbeid med KLP, en turné planlegges. Skouen vil overbevise kommunene om at det er fornuftig å bli aksjonær – ikke fordi de får billigere lån, men fordi de får hånden på rattet.

– Vi skal klare å få ut budskapet, men det vil trolig ta minst et par år, sier Skouen.

Skrevet av: Paul Aavik