Nyheter

Kristiansand og Vestre Toten får boligpris
Kristiansand og Vestre Toten har hindret prispress ved å bygge nok boliger. Oslo ligger på jumboplass.SLIK ER MÅLINGEN UTFØRT
– Jeg er litt overrasket, sa ordfører i Kristiansand, Jan Oddvar Skisland (Ap) da det ble klart at hans kommune var én av vinnerne i kåringen i regi av Norske Boligbyggelags Landsforening (NBBL.)
Men han hanket seg fort inn igjen.
– Vi har ambisiøse klimamål og har redusert transportbehov ved å se areal og transport sammen. Vi har gjennomført fortetning og transformasjon i og nær senterområder, sa ordføreren.
Transformasjonen har blant annet bestått av å bygge ut gamle industriområder til boligfelt.
16 indikatorer
NBBL har hyret analysefirmaet Samfunnsøkonomisk analyse til å lage måleverktøyet som rangerer kommunene.
Oslo på bunn
Vestre Toten kommune kommer totalt sett best ut i boligvennlighet av de 119 kommunene som er rangert.
NBBL har også kåret en vinner blant de 20 største kommunene i landet, og det er altså Kristiansand.
Sandnes, Bergen og Bodø havner på de neste plassene blant storkommunene.
Oslo ligger på bunn, selv om Samfunnsøkonomisk analyse har tatt hensyn til at boligbygging er mer komplekst i hovedstaden.
- Les også:Leie-for-eie kan løse boligkrise
Leder James Stove Lorentzen (H) i Byutviklingsutvalget i Oslo er ikke overrasket over plasseringen.
– Dette bekrefter det vi har visst. Vi har et problem i Oslo, det viser blant annet en revisorrapport. Byutviklingsutvalget har satt ned en arbeidsgruppe som skal lage en rapport. Den vil bli debattert i bystyret, sa han.
Her kan du sjekke hvordan kommunene presterer innen tilrettelegging og boligbygging.