Nyheter
Oppdal kler seg i ny drakt
Sørtrønderne reklamerer med å være den første kommunen i Norge som tar i bruk digital signatur. Samtidig får oppdal.kommune.no en tiltrengt ansiktsløftning.
| www.oppdal.kommune.no | ||
| E-post: post@oppdal.kommune.no | ||
| På nett siden: 31.januar 2002 (forbedret løsning) | ||
| Utviklingskostnader: ca. 560.000 kr fordelt på publikasjonsløsning, kart (GIS), prosjektledelse, opplæring og annet. | ||
| Teknisk leverandør: Extend (database) og Norkart (GIS). | ||
| Nettansvarlig: IT-sjef Stig Strand | ||
| Høyeste antall besøk på en uke: Registrert 16.716 sidevisninger i november. Faktisk tall er høyere. | ||
| Mest populære side (utenom forsiden): Nyheter og postliste. | ||
| Vurdering på norge.no: 4 stjerner (den gamle løsningen) | ||
| Innholdssjekken | ||
| Nyheter | Ja | |
| E-post til saksbehandlere | Ja* | |
| E-post til politikere | Nei | |
| Sakspapirer til kommunestyret | Ja | |
| Sakspapirer til utvalg | Ja | |
| Møtekalender | Nei | |
| Postliste | Ja | |
| Fullstendige tjenestebeskrivelser | Ja | |
| Skjemaer som kan fylles ut på nett | Ja | |
| Nyhetsbrev som varsler om siste nytt | Nei | |
| * E-post til saksbehandlere er synlig når du søker etter en bestemt person. |
Innhold: 4
Pluss: Her er en fyldig oversikt over tjenestetilbudet. Ganske mange tjenester har peker videre til lovverk. Sakspapirer til formannskap, kommunestyre og utvalg er nå på plass, og du finner informasjon om vedtak sammen med sakspapiret - en fin løsning. Postlista er på plass, og den kan leses direkte i nettleseren.
Minus: Oppdal slet tidligere med dårlig oppdaterte sider. Det synes fortsatt nedover på nettstedet. Dårlig oppdatering er kritisk for ethvert nettsted, og dette må kommunen nå løse. Selv om sakspapirer er på plass, kunne kommunen lagt ut flere aktuelle politiske dokumenter som allerede er vedtatt, slik at folk kan følge bedre med. Hvorfor ikke legge ut budsjettet, for eksempel?
Funksjonalitet:4
Pluss: Menyen er greit delt opp, med tjenestene samlet i den tradisjonelle menyen til venstre. Alt fungerer som det skal. Her er et enkelt søk, og folk inviteres til å sende inn tilbakemeldinger. Kartfunksjonen er ny og spennende.
Minus: Det tar litt tid å skjønne hvordan man raskt skal flytte seg fra en underkategori til et nytt tjenesteområde. Det er ikke mulig å klikke på sak eller saksbehandler i postlista for å se på saken eller sende e-post. Det går heller ikke fram hvor tilbakemeldinger faktisk havner. Kartet er til tider litt forvirrende, for eksempel er det vanskelig å forstå forskjellen på grønne og rød prikker på kartet over skolekretser. Se ullensaker.kommune.no, der det er lettere å forstå den grafiske informasjonen. Brukeren blir heller ikke veiledes gjennom utfyllingen av skjemaene, og det er faktisk mulig å sende inn feil utfylte skjemaer (det klarte i hvert falljeg).
Interaktivitet: 4
Pluss: Kommunen skal ta i bruk digital signatur, det er bra! Her er en haug med skjemaer tilgjengelig, og det aller meste kan fylles ut på nettet.
Minus: Politikerne står ikke oppført med e-postadresse. Det er også vanskelig å finne e-postadresse til noen av de ansatte, alle skal tydeligvis via servicetorget.
Totalt: 4
Hvis Oppdal faktisk er først med digital signatur, er det et veldig bra tiltak som nesten kunne fortjent et ekstra poeng. Teknologien ligger der, det er bare å ta den i bruk! Jeg trekker litt for at det relativt omfattende nettstedet sliter litt med oppdateringen sin ute i avdelingene. Den politiske informasjonen er foreløpig for dårlig; her mangler for eksempel møteplan. Men det har blitt et relativt ryddig nettsted som åpenbart har potensial til å bli veldig bra!