Nyheter

Vil grunnlovsfeste vern mot diskriminering

Et utvidet vern mot diskriminering bør forankres i Grunnloven, mener utvalget som fredag leverte innstilling til regjeringen.

Publisert Sist oppdatert

Dagens vern mot å bli diskriminert på grunn av kjønn, etnisk opphav, funksjonsnedsettelse, seksuell orientering, alder, livssyn og politiske meninger skal utvides til å gjelde på alle samfunnsområder, samles i én lov og dessuten forankres i Grunnloven - dersom utvalget ledet av jussprofessor Hans Petter Graver får det som de vil.

- Blant de større endringene er utvidelsen av homofiles rettigheter, sa Graver da han leverte utredningen til barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt (Ap) fredag.

Delt utvalg

Statsråden og alle som skal uttale seg i den kommende høringsrunden, får nær 400 sider å forholde seg til på veien mot en ny lov. Med seg får de også blandede innspill fra utvalget, som blant annet ikke klarte å bli enige om Den europeiske menneskerettighetskonvensjonens tilleggsprotokoll (nummer 12) om diskriminering bør ratifiseres eller ikke.

Ønskes velkommen

En av dem som skal si sin mening i høringsrunden, er Likestillings- og diskrimineringsombudet. Leder av ombudets juridiske avdeling, Elisabeth Lier Haugseth, sier til NTB at de er nødt til å bruke god tid for å gå gjennom alle sidene ved lovforslaget. Men noe ønskes velkommen allerede ved første øyekast:

- Vi vet fra et økende antall henvendelser at det er behov for å styrke homofiles og lesbiskes rettigheter til andre områder enn arbeidslivet, blant annet fra skole og uteliv, sier hun.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS