Nyheter
Vellykkede sammenslåinger
De fire ferskeste kommunesammenslåingene har vært vellykkede, sier både kommunene og innbyggerne i ny rapport.
Det er blitt fire færre kommuner i Norge de siste fem årene. Erfaringen med sammenslåingene er positive, oppsummerer Telemarksforsking i sin rapport til Kommunal- og regionaldepartementet.
Kommunene mener de løser tre av fire hovedoppgaver bedre etter sammenslåingen, og de får langt på vei støtte av innbyggerne.
• Tjenestene er blitt flere og bedre.
• Grunnlaget for å drive samfunns- og næringsutvikling er styrket.
• Likebehandlingen i myndighetsutøvelsen er forbedret.
• Rollen som demokratisk arena er omtrent uendret.
Bedre tjenester
Bedre og mer robuste tjenester har vært et viktig mål for alle sammenslåingene. Kommunene sier det allerede har skjedd, og mener ikke minst at de nye kommunene står bedre rustet til å utvikle det kommunale tjenestetilbudet i framtida.
Det er blitt etablert større fagmiljøer, som kommunene mener er positivt for de ansatte og har økt kvaliteten på tjenestene. Samtidig har kommunene opprettholdt et desentralisert tjenestetilbud, som barnehager, skoler, sykehjem og noen andre tjenester. Innbyggerne mener at lokaliseringsendringene som har skjedd ikke er noe stort problem.
Effektiviseringsgevinsten har vært størst innen administrasjon og ledelse. Disse innsparingene har gått til å styrke tjenestene.
Sammenslåingene har ikke medført store endringer i folks opplevelse av tjenestetilbudet. Telemarksforsking peker på at det kan være vanskelig å skille konsekvenser av sammenslåingene fra generelt dårligere kommuneøkonomi i 2007 og 2008. Flere ledere i kommunene mener at den økonomiske situasjonen ville vært vanskeligere dersom de ikke hadde slått seg sammen.
Fraflytting stanset
De sammenslåtte kommunene står bedre rustet til å møte framtidas utfordringer for samfunns- og næringsutvikling. Denne optimismen deles av kommunene politikere og ledere og deres innbyggere.
Den har allerede fått konkrete utslag: Negativ befolkningsutvikling har bremset opp eller snudd i positiv retning i de kommunene som har slitt med fraflytting. Forskerne mener at kommunenes styrkede rolle som samfunnsutviklere er en medvirkende årsak til dette.
Politisk er ikke valgdeltakelsen blitt påvirket av sammenslåingene. Det er blitt færre folkevalgte etter sammenslåingene, og innbyggerne sier de er blitt litt mindre interessert i å påta seg politiske verv.
Mens bygdelister har blomstret opp i andre sammenslåtte kommuner, er de blitt borte i disse kommunene. Det tolker forskerne som et sunnhetstegn. I Bodø og Vindafjord er det blitt etablert lokalutvalg som kan komme med innspill til kommunestyret.
Frivillig
– Utfordringene kommunene møter går bra fordi de selv har valgt å slå seg sammen, sier kommunalminister Liv Signe Navarsete (Sp) i en kommentar til rapporten.
Hun peker på at rapporten viser at sammenslåinger ofte krever store omorganiseringer i kommunene som både politikere, ansatte og innbyggere må være med på.
– Jeg tror dette samarbeidet går lettere når utgangspunktet er at kommunene ønsker en slik sammenslåing, sier Navarsete.