Nyheter
Står på for venner i Gaza
Hvis det noen gang er viktig å vise seg som vennskapsby, så er det nå. Vi må være Gazas stemme og øyne, sier Tromsø-ordfører Arild Hausberg (Ap).
Tromsø og Hamar har hver sin vennskapskommune på Gazastripen som de holder kontakt med og samler inn penger til.
Vi har hastebevilget 100.000 kroner til Gaza som Kirkens Nødhjelp og Norsk Folkehjelp skal distribuere, forteller ordfører Einar Busterud (By- og bygdelista) i Hamar.
Det er den konkrete støtten Hamar har gitt vennskapsbyen Khan Yunis, som er en av de største byene på Gazastripen.
Busterud har ikke fått kontakt med sin ordførerkollega Osama al-Farrah.
Han er vel ikke på kontoret. Det er jo bombemål, og mobilnettet er mer eller mindre brutt sammen, sier han.
På Hamar har de bare fått sporadiske rapport om hva som skjer i vennskapsbyen. At det er store ødeleggelser og mange døde, er det eneste sikre.
Når krigen er over, vil vi ta kontakt og høre hva de trenger. Men å bygge opp igjen infrastrukturen blir en for stor jobb for Hamar alene, sier Busterud.
Han har to ganger forsøkt å besøke sin kollega på Gazastripen, men aldri sluppet inn.
Støtter proteseverksted
Tromsø har en aktiv palestinakomité, og mange helsearbeidere har reist mye til Gaza de siste 30 årene. Nå er det viktigere enn noen gang å vise seg som vennskapsby, mener ordfører Arild Hausberg.
Kommunen har bevilget 50.000 kroner til et proteseverksted de har kontakt med i Gaza, og som de har samlet inn penger til før. Trondheim og Oslo er også blant byene som har gitt penger til verkstedet.
Tromsøs vennskapsby er Gaza by. Hausberg har sporadisk telefonforbindelse med ordførerkollega Dr. Maged Abu-Ramadan.
Han sier at de selvfølgelig mangler det meste, at det er mange døde og store ødeleggelser. Ellers er han takknemlig for at vi tenker på dem og forteller verden hva som skjer i Gaza.
De som virkelig har fortalt verden hva som skjer i Gaza, er Tromsø-legen Mads Gilbert og kollegaen Erik Fosse.
Gilbert vil bli mottatt som en helt når han kommer hjem. Jeg får daglig forslag om å gjøre ham til æresborger og lignende. Det som er helt sikkert, er at vi skal ha en kommunal mottakelse i rådhuset og takke ham skikkelig for innsatsen, sier Hausberg.
Selv er han ofte er uenig med Gilbert, som er medlem av Rødt og en aktiv politisk meningsytrer i Tromsø, men i denne saken er de helt på linje, sier Hausberg.
Vennskap i Gaza og Israel
Hamar er med i organisasjonen The Municipal Alliance for Peace (MAP), som har vennskapsbyer både i Palestina og Israel. MAP er et nettverk som har som mål å skape fred i Midtøsten gjennom vennskap på kommunenivå. Ordfører Busterud har tro på denne måten å jobbe på.
Vi har fått i stand møter mellom ordførerne i Carmel i Israel og Khan Yunis i Palestina. Begge er ledere av KS-ene i sine respektive land, og begge er opptatt av å få til fred. Men det er det nasjonale nivået som styrer denne krigen.