Nyheter

Storhamar Dragons jubler etter seier. Nå vil klubben at kommunen skal inn som redningsmannskap. Foto: Håkon Mosvold Larsen / Scanpix
Storhamar Dragons jubler etter seier. Nå vil klubben at kommunen skal inn som redningsmannskap. Foto: Håkon Mosvold Larsen / Scanpix

Redder eliteklubb med kommunale penger

Rådmannen vil ikke, men ordføreren i Hamar mer enn antyder at ishockeyklubben Storhamar Dragons vil få et nødvendig antall millioner kommunale kroner for å unngå konkurs.

Publisert Sist oppdatert

Den konkurstruede eliteserieklubben Storhamar Dragons har søkt kommunen om økonomisk hjelp på 4 millioner kroner for å unngå skifteretten. Den ber også om å få halvert halleie på hjemmebanen Hamar OL-amfi. Rådmann Svein Skaaraas sier i saksframlegget at kommunen må lære av Briskeby-saken, som medførte at kommunen tapte rundt 100 millioner kroner på å bygge elitearena for det daværende Tippeligalaget HamKam. Rådmannen innstiller på å avslå søknaden.

Viktig miljø

Argumentet for å støtte klubben er at ishockeymiljøet er viktig for mange barn og unge i Hamar. Bredde og elite er nært knyttet sammen i Storhamar. Det er eliteklubben som generer inntektene, og det er grunn til å tro at det vil få konsekvenser også får breddeidretten dersom eliteklubben Dragons går konkurs. Mange barn deltar i aktiviteter i regi av breddeklubben Storhamar Ishockey. Klubben har også har tatt en aktiv sosial rolle, blant annet med prosjektet Jobbsupport. Dette har gitt ungdom mellom 16 og 25 år uten skoleplass mulighet for arbeidstrening hos klubbens samarbeidspartnere.

Rådmannen er redd for at konkurs vil føre til lavere breddeaktivitet, og at engasjementet rundt klubben vil falle. Han anbefaler likevel ikke at kommunen skal ta ansvaret for å holde elitelaget på skøytene, og opplyser at støtte til toppidrettsklubben Dragons kan også være i strid med EØS-reglene. Kommunen kan fritt velge å støtte breddeidretten, men ikke eliteidrett. Dette er ifølge EØS-reglene næringsvirksomhet i underholdningsindustrien, og offentlig bistand er ikke tillatt.

Vil ikke drepe dragene

Men nyvalgt ordfører Morten Aspeli (Ap) vil gjerne berge klubben, og sier at det skal mye til for at det ikke lar seg gjøre å finne en løsning utenfor skifteretten.

– Vi er innstilt på å finne en løsning for å unngå konkurs, sier Aspeli. Hva dette konkret innebærer, vil han foreløpig ikke si noe om. Det er ikke drøftet internt i Ap, og heller ikke med samarbeidspartiene i kommunestyret (KrF, SV, PP og SP). Onsdag hadde han møter med klubbledelsen i Storhamar Dragons.

Hamar-idretten har kostet kommunen dyrt de senere årene. De siste årene er det gitt rundt 12,5 millioner kroner i lån til toppidretten i Hamar. Storhamar Dragons har fått 1,625 millioner, HamKam fotball totalt 8 mill, og eliteserieklubben Storhamar Håndball har fått lån på 2,8 millioner. Ingen av dem har klart å betale ned lånene uten at kommunen i tillegg har bidratt til å redusere klubbenes driftsutgifter gjennom lavere anleggsleie eller andre former for bistand.

Hamar kommune vil indirekte bli skadelidende ved en Dragons-konkurs, fordi det vil bety at skyldige leieinntekter går tapt. Det vil også sannsynligvis bety at kommunen eller driftsselskapet Hamar Olympiske Anlegg HOA vil måtte ta en større andel av driftsutgiftene til ishallene selv. Rådmannen stiller seg positiv til at Hamar OL-amfi/Nordlyshallen kan skifte navn til Würth-hallen. Dette vil gi klubben 3,5 millioner kroner i sponsorinntekter over ti år.

Formannskapet i Hamar tar 16. november stilling til om de vil gi Storhamar Dragons bistand for å unngå konkurs.

Powered by Labrador CMS