Nyheter

Ønsker flere lokale folkeavstemninger

Kommunene bør legge flere saker ut til folkeavstemning, mener statssekretær Dag-Henrik Sandbakken (Sp) i Kommunal- og regionaldepartementet.

Publisert Sist oppdatert

- Mange vil ikke engasjere seg i lokalpolitikken. Det krever for mye tid. Folkeavstemninger kan få flere på banen i viktige debatter. Jeg vil faktisk oppfordre kommuner til å bruke verktøyet enda mer aktivt, sier han til Aftenposten.

Kommunene har avholdt mer enn 600 folkeavstemninger de siste 36 årene, viser en opptelling gjort av statsviter Aimee Lind Adamiak. Det har verken blitt mer eller mindre vanlig i løpet av perioden.

Heretter skal Statistisk sentralbyrå føre oversikt over lokale folkeavstemninger på oppdrag for Kommunal- og regionaldepartementet.

Etter dagens regler kan kommunene be om råd fra innbyggerne i alle slags saker. Departementet har ingen planer om å innføre begrensninger. Men ifølge Sandbakken bør det blant annet diskuteres hvor stort flertallet må være, for at det kan sies å være et tydelig råd.

Kommunesammenslåinger er det folk oftest blir spurt til råds om. Men også kommunenavn, målform, vindmøllepark og annen utbygging, har vært gjenstand for folkeavstemninger de siste årene.

Powered by Labrador CMS