Nyheter

Ny Ap-sekretær støtter islamutspill

Den nye partisekretæren i Ap, Raymond Johansen, støtter Martin Kolbergs islamutspill. - Det er en selvfølge at Ap tar avstand fra radikal islamisme, sier han.

Publisert Sist oppdatert

- Ekstreme islamkrefter er ikke noe stort problem i Norge, men er selvsagt noe Arbeiderpartiet tar avstand fra. Samtidig er det like viktig for partiet å få fram at inkludering er viktig. Vi må være ærlige på at Norge og mange andre land har utfordringer på integreringsområdet, men vi må unngå å skyve noen fra oss i debatten, sier Aps nye partisekretær, statssekretær Raymond Johansen i Utenriksdepartementet.

Partileder?

Når den erfarne statssekretæren nå forlater utenrikspolitikken til fordel for partibygging, kan det spørres om han er planlagt å bli den kommende stjernen i Ap. Johansen har bred tillit i partiet, har sterke røtter i arbeiderbevegelsen og har lang erfaring fra organisasjonsledelse, lokalpolitikk og regjeringsarbeid. Kanskje vil han gå samme veien som Thorbjørn Jagland i sin tid gjorde. Han var Aps valgte partisekretær fra 1987 til 1992. Deretter ble han partileder, og så statsminister i 1996.

- Raymond Johansen og jeg jobbet sammen politisk i Oslo AUF på 1970-tallet. Han er en av mine eldste politiske venner, sier statsminister Jens Stoltenberg (Ap).

Vinne valget

Den nye partisekretæren sier at han kommer til å delta i den politiske debatten med klar og tydelig stemme, noe hans forgjenger, Martin Kolberg, gjorde en rekke ganger, senest med sitt islamutspill.

Valgkomiteens leder Hill-Marta Solberg sier komiteen er overbevist om at Raymond Johansen vil profilere partiet på en tydelig og god måte, og at han har egenskapene som skal til for å bygge og videreutvikle partiorganisasjonen.

- Målet er å sikre et fortsatt rødgrønt flertall i regjeringskontorene, sier Johansen.

Han vil ikke snakke om hva som er partiets plan B dersom regjeringens flertall ryker etter stortingsvalget.

Raymond Johansen velges formelt til ny partisekretær på Aps landsmøte i april.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS