Nyheter
Nettsvindler utga seg som Tromsø-ordfører
En person har den siste tiden utgitt seg for å være Tromsø-ordfører Arild Hausberg (Ap) på internett.
Identitetstyven har sendt ut e-poster i ordførerens navn og prøvd å kontakte en rekke personer på chatteprogrammet Windows Live Messenger (MSN).
Ordføreren informerte mandag om svindleren på et formannskapsmøte.
- E-postene er av svært ubehagelig karakter, sa Hausberg på møtet.
Saken er nå blitt anmeldt, og mannen bak skal være avslørt.
- Vi fikk vite om dette tidligere i dag og har jobbet med å finne ut hvem som står bak. Det har vi nå gjort, og saken er anmeldt, sier kommunikasjonssjef Morgan Lillegård i Tromsø kommune til Nordlys.no.
Svindelen er utført ved hjelp av en liten endring i ordførerens e-postadresse. Forskjellen på den korrekte og den falske er at det mangler to punktum i den falske.
Politiet oppfordrer nå folk til å melde fra om suspekte e-poster fra ordføreren.
- Hvis det er noen som i den siste tida har fått slike MSN-meldinger eller e-poster så er det bra om de tar kontakt med oss så raskt som mulig, så vi kan forsøke å klarlegge omfanget, sier etterforskningsleder Einar Pedersen i Troms politidistrikt.
(©NTB)