Nyheter

Vidar Kleppe. Foto: Eivind H. Natvig
Vidar Kleppe. Foto: Eivind H. Natvig

Medlemmer kastet ut av Demokratene

To listekandidater er blitt bedt om å trekke seg fra partiet av leder Vidar Kleppe.

Publisert Sist oppdatert

Én av dem er er listetoppen til årets kommunevalg i Kristiansund, Håvar Krane. Den andre står høyt på lista i Ålesund, melder Sunnmørsposten.  Partileder Vidar Kleppe sier til avisa at om de ikke selv forlater partiet, vil de med sikkerhet bli ekskludert.

TV2-avsløringer

Årsaken til at de to ikke lenger er ønsket i Demokratene, er at TV2 i forrige uke publiserte et hemmelig opptak av medlemmer i partiet som deltok på et møte i Stopp islamiseringen av Norge (SIAN), og listetoppen i Kristiansund uttalte da om en statsråd at «Det hadde faktisk vært en glede å knele ham, bøyd hodet fremover, lagt Glocken i nakkegropen og trukket av». Listekandidaten fra Ålesund skal også i følge TV2 ha truet med massedrap av muslimer i en diskusjon om halalmat på Facebook.

Ekstreme synspunkter

Møtet hvor opptakene ble gjort, ble avholdt på et hotell i Oslo i februar. Listetoppen skal senere også være kastet ut av SIAN på grunn av sine ekstreme synspunkter, opplyser ordførerkandidat Kasper Birkeland i Ålesund. Han skal ikke ha vært med på de aktuelle møtene, som altså har ført til at to Demokrat-medlemmer må trekke seg fra partiet. Birkeland tar sterk avstand fra uttalelsene til Håvar Krane. Krane ledet i følge Tidens Krav den høyreekstreme organisasjonen Norwegian Defence League.

Powered by Labrador CMS