Nyheter
Lærdal-ordfører med erklæring til kommunestyret
Ordfører Arne Sanden (Ap) legger i dag fram en erklæring for kommunestyret i Lærdal, etter at han er tilbake i ordførerstolen og har trukket seg som leder i Lærdal Ap.
– Utgangspunktet mitt er at alt skal komme i normalt gjenge, sier Sanden i et intervju med Kommunal Rapport.
Lærdal-ordføreren har vært sykmeldt i to uker etter en konflikt med rådmannen om kommunens økonomi. I dag kom han tilbake på kontoret.
– Slik saken er blitt framstilt av NRK Sogn og Fjordane, skal jeg ha lagt på 70 millioner kroner til det vedtatte budsjettet, men dette er ikke mulig. Jeg har bedt media om å se på møteboken fra kommunestyrets budsjettbehandling i desember, hvor vi énstemmig vedtok å utsette forslagene mine, sier Sanden.
Stridens kjerne er en brannvannsforsyning til Borgund stavkirke til 5,4 millioner kroner, et ENØK-tilskudd på en halv million som ikke var tatt med i budsjettet, samt tilsagn fra ENOVA om et annet tilskudd på 2 millioner kroner til konvertering av et varmeanlegg. Ifølge Sanden var tilsagnet om statlig støtte ikke regnet inn i balansen, slik det burde ha vært gjort.
– I tillegg snakket vi om 300.000 kroner til en gangvei og et benkeforslag om en halv million kroner til gatelys, forteller Sanden.
Han mener adminstrasjonens innstilling til kommunestyret gjorde det påkrevet for han å ta et spesielt ansvar under budsjettbehandlingen. Han mener Lærdal har opplevd en svært opphetet diskusjon om spørsmål som i utgangspunktet er kurante.
– For meg framstår konflikten som tull med tall, sier Sanden.
Lærdal fikk et netto driftsresultat på 18 millioner kroner i 2009, noe som utgjør 8 prosent av brutto driftsutgifter, men ifølge ordføreren har utgiftene steget altfor mye de siste tre årene.
– Brutto driftsutgifter har økt med 36 prosent mellom 2006 og 2009, og Lærdal har noen dyre uvaner som vi må ta tak i, sier Sanden.