Nyheter

Helgesen gjenvelges som KS-leder
Valgkomiteen på KS' landsting ble sent tirsdag kveld enige om å innstille på gjenvalg av hele KS' toppledelse.Gunn Marit Helgesen (57)
Valgkomiteen på KS-landstinget ble rett før midnatt tirsdag enige om å innstille på gjenvalg av dagens toppledelse. Det blir et avtalevalg som innebærer at Gunn Marit Helgesen (H) fortsetter som leder, Mette Gundersen (Ap) og Bjørn Arild Gram (Sp) som nestledere.
Det bekrefter valgkomiteens leder Tore O. Sandvik (Ap) for Kommunal Rapport. Sammensetningen av resten av hovedstyret blir endelig klart onsdag morgen.
Dette betyr at Senterpartiet har støttet gjenvalg av Helgesen, slik vi skrev tidligere tirsdag kveld. De har ikke villet støtte Arbeiderpartiets lederkandidat Mette Gundersen.
Les mer:Sp heller mot Helgesen
Sandvik er overrasket og skuffet over valget til Aps rødgrønne partner.
- Arbeiderpartiet og Senterpartiet har over 300 ordførere etter valget sist høst, og det er et solid rødgrønt flertall på landstinget. Vi er derfor overrasket over at Senterpartiet velger å gi Høyre lederen i KS. Spesielt i en situasjon hvor kommunesektoren er under press fra Høyre/Frp-regjeringen i forslaget til nytt inntektsystem, kommunereformen og finansieringen av kommunenes utgfter til bosetting av flyktninger. Arbeiderpartiet hadde håpet på støtte for en tydeligere leder og klar linje for kommunesektoren i disse sakene, og registrerer derfor med undring Senterpartiets veivalg, sier Sandvik i en kommentar til Kommunal Rapport.
Ap-nederlag
Ap ble den store valgvinneren i fjor høst, og har nær halvparten av ordførerne. Derfor har de med partisekretær Kjersti Stenseng i spissen jobbet hardt for at partiet skal få KS-lederen.
Flere Sp-delegater forteller at Ap-toppene har vært svært aktive i sin lobbyvirksomhet på KS’ landsting i Kristiansand, for å få dem til å støtte KS-nestleder Mette Gundersen som KS-leder. Ap la sitt sentralstyremøte til Kristiansand mandag, og både partisekretær Stenseng og nestleder Trond Giske deltok aktivt i lobbingen mot Sp-delegatene.
Når Arbeiderpartiet tross den store innsatsen ikke klarer å få KS-lederen, er det et stort nederlag for partiet.
Etter det Kommunal Rapport har fått opplyst, støttet Sp Helgesen mot Gundersen også for fire år siden.Sp-delegatene erkjenner at Helgesen ikke taklet lærerstreiken spesielt godt, men de mener hun har vokst som KS-leder og at hun derfor bør få fortsette en periode til.
Flere i Sp sier de oppfatter Helgesen som «tyngre» enn Gundersen. Den litt upresise karakteristikken bygger blant annet på at Helgesen har vært fylkesordfører i to perioder, mens Gundersens høyeste lokalpolitiske verv er varaordfører.
Kommunal Rapport følger opp valgene på landstinget onsdag.