Nyheter

Hadia Tajik ønsker motstandere inn på Tinget

Hadia Tajik (Ap) håper å få sine politiske motstandere Abid Raja fra Venstre og Afshan Rafiq fra Høyre som kolleger etter valget.

Publisert Sist oppdatert

Tajik ønsker å være innvandrernes vaktbikkje på Stortinget. Denne uken ble hun nominert på sjetteplass på Oslo Arbeiderpartis stortingsliste.

Nå går hun til det noe uvanlige skrittet å ønske at politiske motstandere gjør et godt valg:

- Jeg foretrekker å ha flere politiske motstandere med innvandrerbakgrunn. Derfor håper jeg at Abid Raja og Afshan Rafiq og andre kommer inn etter neste valg, sier Tajik til Dagsavisen.

Raja er nominert på andreplass for Venstre i Akershus og Rafiq slåss om fjerdeplassen på Oslo Høyres liste.

På spørsmål om hun også ønsker inn SVs Akhtar Chaudry, som kjemper mot lederen av Oslo SV Heikki Holmås om å bli nominert på andreplass etter partileder Kristin Halvorsen, svarer Tajik:

- Som jeg sa: Rafiq, Raja og andre. Jeg tror ikke jeg konkurrerer om de samme velgerne med noen av dem. Raja åpenbart fordi han ikke stiller i Oslo, og Rafiq fordi hun kommer fra Høyre. Hun er en konservativ politiker, jeg kommer fra venstresiden.

- Bør velgerne i Akershus heller stemme Venstre enn Ap, for å få inn Raja?

- Jeg synes folk skal stemme på det partiet de er enig i.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS