Nyheter
Fylkesmann mot ordfører
Ordføreren i Halden hevder at Fylkesmannen har gått god for hans rolle i omstridt ansettelsessak. Det tilbakeviser Fylkesmannen.
I et intervju med Halden Arbeiderblad onsdag viser Halden-ordfører Per Kristian Dahl (Ap) til Fylkesmannen, når han forsvarer seg mot kritikken fra Kommunesektorens etikkutvalg. Utvalget konkluderte – med bakgrunn i Dahl-saken – med at en styreleder som ønsker jobb i eget selskap, bør søke permisjon fra vervet med det samme han søker på jobben, og fratre umiddelbart om han blir tilsatt.
Dahl ble i vår ansatt som leder for ASVO-avdelingen i det kommunale selskapet Industriprodukter AS, samtidig som han selv var styreleder og generalforsamling for selskapet.
Overfor Halden Arbeiderblad kommenterer Dahl Etikkutvalgets konklusjon slik:
«Etikkutvalget i KS slår fast at ordførere må ha rett til å søke stillinger på lik linje med alle andre, og det er jeg tilfreds med. Min rolle i denne saken er behandlet av flere organer, blant annet Fylkesmannen, og det er slått fast at jeg ikke har gjort noe galt.»
– Vi har ikke hatt en slik sak til vurdering, sier assisterende fylkesmann Trond Rønningen i Østfold til Kommunal Rapport.
– Det er mulig Dahl refererer til en sak om innsyn i søkerlista. Der uttaler vi oss om kommunens praksis når det gjelder offentliggjøring av søkere. Men vi sier ikke noe om ordførerens rolle i saken, sier Rønningen.
Dahl sier til Kommunal Rapport at det er innsynssaken han sikter til i sin uttalelse i Halden Arbeiderblad. Dette gjentar han også etter å ha sett uttalelsene fra assisterende fylkesmann Trond Rønningen.
Ordføreren vil ikke kommentere Rønningens uttalelser om at Fylkesmannen ikke har uttalt seg om hans rolle i saken. Han svarer heller ikke på spørsmål om hvorfor han trakk fram Fylkesmannen i intervjuet med Halden Arbeiderblad, eller om han beklager sine uttalelser til denne avisa.
Innsynssaken Dahl sikter til gjaldt klager fra Kommunal Rapport og NRK Østfold over at Industriprodukter AS ikke offentliggjorde hele søkerlista til stillingen Dahl var blitt ansatt i. Fylkesmannen ga selskapets daglige leder medhold i at fem av elleve navn kunne unntas offentlighet, fordi søkerne selv ikke var blitt gjort oppmerksomme på at navnene kunne bli offentliggjort. Dette skal oppgis i utlysningen, men selskapets ledelse var på dette tidspunktet selv ikke klar over at selskapet var omfattet av offentlighetsloven. Dette ble først slått fast av Halden kommune etter at NRK og Kommunal Rapport første gang ba om innsyn i søkerlista.