Nyheter

De som får makt, får veldig mye makt

Varaordfører Gunhild Johansen (SV) er kritisk til innføring av parlamentarisme i Tromsø, slik bystyret nå har vedtatt.

I likhet med Akershus fylkeskommune og Trondheim kommune, har politikerne i Tromsø lekt med tanken på å innføre parlamentarisme. Onsdag i forrige uke ble dette vedtatt, mot stemmene fra SV, Sp og Rødt. I henhold til kommuneloven blir det nå opp til flertallet etter valget å avgjøre spørsmålet endelig.

– Nå har vi lagt grunnlaget for å innføre parlamentarisme. Det gjør vi for å sikre en mer direkte form for politisk styring, sier Aps gruppeleder Elisabeth Steen.

Varaordfører Gunhild Johansen er ikke like overbevist.

– Dette vil ikke fungere spesielt demokratisk i en liten by som Tromsø. De som får makt i et parlamentarisk system, får veldig mye makt. Mens opposisjonen får tilsvarende mindre makt.

Frykter spill for galleriet

Selv om byrådsmøtene vil gå for åpne dører, frykter varaordføreren at møtene i praksis vil være et spill for galleriet.

– Avgjørelsene vil flyttes til de lukkede rom. Alt vil være avklart i forkant av møtene, sier Johansen.

– Skjer ikke dette i praksis også gjennom gruppemøter i kommuner med formannskapsmodellen?

– Det hender jo at formannskapet vedtar noe annet enn det rådmannen foreslår. Det skjer ikke i kommuner med parlamentarisme. Det blir en helt annen synliggjøring av en politisk styringslinje.

– Men dette er nettopp kronargumentet til tilhengerne av parlamentarisme?

– Spørsmålet er om det er sunt for et system å delegere så mye makt til så få personer. Formannskapsmodellen fungerer utmerket i de fleste av landets kommuner. Jeg forstår ikke hvorfor vi ikke skulle få til dette i Tromsø også.

Det samme for folk flest

Aps gruppeleder Elisabeth Steen er ikke like kritisk.

– Det er en stor forskjell på hvorvidt det er rådmannen som skal legge premissene for sakene, eller om det er politikerne. I en parlamentarisk modell har man muligheten til å utøve politisk innflytelse hver eneste dag.

– Beregninger fra rådmannen viser at innføringen vil koste inntil 12 millioner kroner. Er parlamentarisme verdt så mye penger?

– Hva den endelige prisen vil ende på, avhenger blant annet av hvor mange byråder vi ønsker å ha. Men det stemmer at estimatene ligger mellom 10 og 12 millioner. Man må være villig til å bruke penger på demokratiet, sier Steen.

– Tror du parlamentarisme vil føre til at innbyggerne får økt innsikt i og innflytelse på politiske vedtak?

– Det er jo sånn i dag at folk tror at de som er komitéledere kan bestemme på egen hånd. Men det kan de ikke. De kan kun bestemme gjennom å ta stilling til forslag fra rådmannen. Parlamentarisme gjør det enklere for folk å få tilgang på de som virkelig bestemmer.

– Apropos folk – har du på noen måter undersøkt med innbyggerne i Tromsø om hva de synes om parlamentarisme?

– Nei, jeg opplever ikke at velgerne bryr seg mest om hvilken styringsform vi har. Det som betyr noe for dem, er at de folkevalgte har muligheten til å gjøre en god politisk jobb. Jeg tror neppe vi får noen folkebevegelse verken for eller mot parlamentarisme i Tromsø.

Powered by Labrador CMS