Nyheter

Blir i Oslo mens preses-embetet er i Trondheim
Stortinget vedtok i fjor at presesembetet skal ligge i Trondheim. Likevel kommer ikke nytilsatt preses Helga Haugland Byfuglien til å flytte til Trondheim, ei heller ha fast kontordag i byen. Det skaper harme blant flere politikere.
– Jeg kommer til å være i Trondheim etter behov. Jeg planlegger ikke kontordagene etter noen fast rytme, verken i Trondheim eller Oslo. Det betyr at det vil være enkelte uker hvor jeg trolig ikke kommer til å tilbringe tid på kontoret i Erkebispegården i det hele tatt, sier Helga Haugland Byfuglien til Adresseavisen.
Hun sier at nøyaktig hvordan arbeidsfordelingen mellom Trondheim og Oslo skal løses i praksis, må gå seg til etter hvert i en overgangsperiode.
Giske kritisk
Men ikke alle forstår den nytilsatte presesen, som formelt begynte i den nye stillingen 1. august.
Statsråd Trond Giske (Ap) var kirkeminister i to perioder og har vært en av pådriverne for å få lagt presesembetet til Trondheim. Han slår fast at det ikke er rom for tolkning av Stortingets lokaliseringsvedtak.
– Det er naturlig at preses reiser jevnlig til Oslo i møter med Kirkerådet, departementet og andre kirkelige fora, men det er ingen tvil om hva som er hennes hovedarbeidsplass. Det tror jeg også biskop Helga Haugland Byfuglien er klok nok til å skjønne, sier Trond Giske.
Høyres Linda C. Hofstad Helleland (H) er provosert og understreker at hun tok belastningen med å ta dissens i Høyre i presessaken og «gikk i krigen for at embetet skulle legges til Trondheim».
– Jeg har ikke slåss for dette i ett år for at den nye biskopen skal være i Trondheim i gjennomsnitt en dag i uken, sier Helleland.
Ber om møte
Så snart som mulig vil Helleland ta kontakt med de øvrige representantene for Sør-Trøndelag på Stortinget og be om et møte med Helga Haugland Byfuglien for å få en forklaring.
Også Senterpartiets Heidi Greni er kritisk mens SVs Snorre Valen ikke slutter seg til de kritiske røstene. Kirkeminister Rigmor Aasrud (Ap) er tilbakeholden i sin omtale av Byfugliens beslutning.
(©NTB)