Nyheter

Styreleder Gunn Marit Helgesen (H) og resten av hovedstyret i KS avviste forsøket fra Oslo Ap på å stoppe KS Bedrift fra å være delegater på KS' landsting som starter i morgen, tirsdag. Arkivfoto
Styreleder Gunn Marit Helgesen (H) og resten av hovedstyret i KS avviste forsøket fra Oslo Ap på å stoppe KS Bedrift fra å være delegater på KS' landsting som starter i morgen, tirsdag. Arkivfoto

Avviser å kaste ut bedriftene

KS' hovedstyre fastholder at KS Bedrift skal beholde sine rettigheter på KS' landsting. Ap vil likevel ta opp spørsmålet ved åpningen av tinget tirsdag ettermiddag (OPPDATERT).

Publisert Sist oppdatert

Hovedstyret møttes i Kristiansand i går ettermiddag, i forkant av kommunalpolitisk toppmøte og landstinget. De behandlet blant annet spørsmålet om KS Bedrifts rettigheter på landstinget, etter krav fra KS-leder i Oslo, byrådsleder Raymond Johansen (Ap).

Byrådslederen har fått kommuneadvokaten i Oslo til å vurdere KS Bedrifts rettigheter, etter at organisasjonen fra 2014 ble en selvstendig organisasjon med en løsere tilknytning til KS. Konklusjonen er:

«At det ikke er foretatt endringer i KS’ vedtekter innebærer etter min vurdering at KS Bedrift ikke har anledning til å stille med delegater på Landstinget i februar 2016. KS Bedrift og bedriftsmedlemmene er ikke medlemmer av KS, og det finnes ikke særskilte regler om slike delegater i vedtektene».

På bakgrunn av denne vurderingen sendte Johansen sist onsdag et brev til hovedstyret i KS. Her krever han at KS Bedrifts delegater blir fratatt rettigheter på landstinget.

“Etter min vurdering, må denne entydige juridiske konklusjonen legges til grunn, og ha som konsekvens at KS Bedrift ikke deltar med delegater på KS Landsting 2016. Dette må tas opp ved starten av Landstinget,” skriver Johansen i brevet.

Les mer:Vil kaste ut KS Bedrift

Hovedstyret tolker

På oppdrag fra KS’ hovedstyre har KS-advokatene vurdert spørsmålet på nytt. I saksnotatet til hovedstyremøtet poengterer de at det er hovedstyret som tolker KS’ vedtekter. Saklig sett mener KS-advokatene at både deres og Kommuneadvokatens i Oslos tolkning er like “riktige”.

Hovedstyret i KS behandlet KS Bedrifts stilling 21. august i fjor. Ikke overraskende kom de til samme konklusjon i går. I det enstemmige vedtaket heter det:

“KS-bedrift er ikke skilt ut av KS. At Hovedstyret har anerkjent egen rettssubjektivitet for KS-bedrift, endrer ikke på dette. Etableringen av egen rettssubjektivitet er heller ikke ment å ha som rettslig konsekvens at KS-bedrifts representasjon i styrende organer endres. Gjeldende vedtekter skal ikke tolkes i retning av endret representasjon.”

KS-nestleder Mette Gundersen (Ap), som også er partiets lederkandidat på landstinget, sa til Kommunal Rapport sist uke at hun mener KS Bedrift ikke bør ha stemmerett i KS’ politisk valgte organer.

– Jeg står på det jeg har sagt tidligere om KS Bedrifts stemmerett, men det kan være fornuftig at de har tale- og forslagsrett, for de er en viktig stemme, sier hun.

Vil endre vedtektene

Gundersen konstaterer at ingen i hovedstyret har skiftet mening om KS Bedrifts stilling siden behandlingen i august. Siden det ikke er flertall for en annen tolkning, og fristen for å endre vedtektene er gått ut, valgte hun ikke å ta dissens i hovedstyret.

– Vedtaket i går viser til protokollen fra møtet i august, hvor Arbeierpartiet ba om en utredning av KS Bedrifts rettigheter i KS’ organer. Det ble vi nedstemt på. Nå har vi fått en utredning både fra Kommuneadvokaten i Oslo og KS-advokatene. Den siste konkluderer med at vedtektene kan tolkes i alle retninger.

– Vil du ta initiativ til å endre vedtektene på dette punktet derosm du blir ny KS-leder?

– Det er uheldig at vedtektene blir tolket så ulikt av partier og delegasjoner. Det er fornuftig å få en organisasjonsmessig behandling, slik at vi får entydige vedtekter, sier Gundersen.

Hovedstyret avviste altså KS i Oslos krav om å frata KS Bedrifts rettigheter ved starten av landstinget. Men det gjenstår å se om KS i Oslo vil ta opp saken når landstinget starter i morgen.

– Landstinget må stramme seg opp, og starte møtet med å vedta at KS Bedrifts delegater i hvert fall ikke skal ha stemmerett. Dette tror jeg veldig mange delegater, på tvers av partigrenser, vil være enige i. Vi kan være rause og la dem være til stede som observatører, men det er selvfølgelig helt urimelig at ikke-medlemmer skal ha rettigheter. Hvis ikke-medlemmer skal ha rettigheter, må det klart vedtektsfestes, var Johansens kare tale sist uke.

Via sin rådgiver bekrefter byrådsleder Raymond Johansen (Ap) at han fremdeles tar sikte på å ta opp saken ved møtestart. 

Powered by Labrador CMS