Nyheter

16-åring beklager ordførersvindel

En 16 år gammel gutt fra Tromsø ba mandag kveld Tromsø-ordfører Arild Hausberg om unnskyldning fordi han hadde brukt identiteten hans på nettet.

Publisert Sist oppdatert

Mandag morgen ble det oppdaget at det var sendt ut falske e-poster fra en adresse som lignet svært på Hausbergs adresse. Identitetstyven sendte ut e-poster i ordførerens navn og prøvde å kontakte en rekke personer på chatteprogrammet Windows Live Messenger (MSN).

Ordføreren informerte mandag om svindleren på et formannskapsmøte.

- E-postene er av svært ubehagelig karakter, sa Hausberg på møtet.

Den eneste forskjellen på Hausbergs kommunale e-postadresse og den falske var at det manglet et punktum i den falske.

Saken ble politianmeldt, og etter en stund meldte 16-åringen seg for politiet. Mandag kveld tok den angrende 16-åringen turen hjem til Tromsø-ordføreren for å be om unnskyldning.

- Jeg hadde egentlig bare tenkt å spøke litt med noen kamerater over MSN, men jeg hadde aldri trodd det skulle gå så langt, sier 16-åringen til Bladet Tromsø.

- Unnskyld, sa den angrende synderen, ifølge avisa.

- Det går helt greit, svarte ordføreren.

Politiet har beslaglagt 16-åringens PC.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS