Nyheter
Rektorstriden i Gamvik fortsetter
Rektor slo et balltre i kateteret for å få ungene til å holde fred, og etter det har det ikke vært annet en uro i Gamvik. Nå vil foreldrene politianmelde kommunen.
Episoden skjedde på Mehamn skole i vår, og førte til at foreldrene flyttet en del av elevene til Gamvik skole. Nå vil de flytte elevene tilbake, men da slippe å forholde seg til rektor. De krever en egen rektor for sine barn, ifølge NRK Finnmark og Troms.
Rådmann Svein Tønnesen sier at dette er umulig.
– Hovedkravet om at rektor ikke skal ha noe med barna å gjøre, det finner vi særdeles vanskelig å forholde oss til, sier Tønnesen til NRK.
Ungene kan få slippe å ha rektor som lærer, men det holder ikke for foreldrene.
Talsmann for foreldregruppa, Geir Langås sier politianmeldelse vurderes dersom ikke situasjonen løser seg.
– Vi mener at kommunen har brutt loven. I forhold til det vi har fått vite av Fylkesmannen i Finnmark, så har vi fått medhold i at kommunen brutt opplæringsloven.