Nyheter

Over 2.000 skademeldinger i barnevernet

Flere enn 2.000 tilfeller av vold, skader og trusler ble i fjor rapportert fra ansatte i barnevernet. Sikkerhet er likevel et underprioritert område.

Publisert Sist oppdatert

Sist fredag ble en 19 år gammel mann funnet skyldig i drapet på en 16 år medbeboer på Fjellet ungdomshjem i Nannestad i Akershus i mars i fjor. Under forklaringene i tingretten kom det fram at en ansatt på barnevernsinstitusjonen ikke kunne forhindre at 16-åringen ble stukket ned og drept med en fruktkniv.

Selv om drap heldigvis hører til sjeldenhetene, er vold og ikke minst trusler en svært dagligdags hendelse i norske barnevernsinstitusjoner. I fjor ble det i landets fem regioner registrert over 2.000 skademeldinger, viser tall som NTB har samlet inn. Tallene viser trolig bare en del av sannheten.

I Barne- og familieetaten mangler man et fungerende system for å registrere de mange tilfellene av vold og trusler, men et prøveprosjekt er nå i gang.

Vanskelig

- Dagligdagse ting, som et blåmerke eller gjentatte trusler, blir sjelden eller aldri rapportert. Men dersom folk knekker ribbein eller nesen så registreres det selvfølgelig, sier leder Pernille Pettersen Smith i Barne-ungdoms- og familieetaten (Bufetat) region øst.

Fysiske skader hører likevel med til sjeldenhetene. Av 605 registrerte skademeldinger som ble levert i region Øst i fjor, endte 26 forhold med behandling hos lege, tannlege eller fysioterapeut. Vanligst er forekomsten av trusler, truende atferd og spytting.

- Mange av ungdommene som er under tilsyn av Bufetat har allerede dype problemer med voksne og autoriteter. Det gjør det vanskelig for de ansatte å ha den nødvendige påvirkning i kritiske situasjoner, sier Smith.

- Ingen sikkerhet

- Det er påfallende at det er fullstendig fravær av tenkning på sikkerhet under utdannelsen til de yrkesgruppene som arbeider på slike institusjoner, sier HMS-rådgiver Svein Ruset-Moland i Bufetat Midt-Norge til NTB.

Etter at han gikk fra fengselsvesenet til barnevernet har Ruset-Moland satt i gang forsøksprosjekter hvor de ansatte ved barnevernsinstitusjonene i Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane og Trøndelagsfylkene skal bli i stand til å se sin og beboernes sikkerhet på en ny måte.

- Mens ansatte i politiet og i fengselsvesenet har sikkerhet som en naturlig tema, har dette ingen plass i opplæringen av sosionomer, vernepleiere eller barnevernspedagoger, sier Ruset-Moland.

Høye tall

I region vest har Bufetat registrert hele 787 skademeldinger i fjor. Målt mot resten av landet er dette veldig mange, men regionen har hatt en satsing på å oppnå en bedre og riktigere registrering enn tidligere.

- Jeg ser vi har høye tall i Region vest, men vi har også mange institusjonsplasser - omtrent 125 plasser i 2007. Vi har også hatt sterk oppmerksomhet mot dette med innrapportering av skader, vold og trusler i internt i regionen, sier informasjonssjef Mirjam Glosvik til NTB.

- Vi avventer et bedre verktøy for å få et riktig bilde av disse forholdene, sier informasjonsrådgiver Marit Aune i Bufetat region sør til NTB.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS