Nyheter
Over 1.000 evakuert etter trussel mot skole
1.100 elever og kreftpasienter i skolens nabobygning ble evakuert etter en bombetrussel mot Gjøvik videregående skole mandag.
Trusselen tikket inn som en e-post til skolens rektor og til Oppland Arbeiderblad klokka 10.02.
- Vi har pågrepet en 18 år gammel mann som er mistenkt for å ha fremsatt truslene. Han ble pågrepet på skolens område, der han har en tilknytning, trolig som elev, sier operasjonsleder Tom Midthaug i Vestoppland politidistrikt til NTB.
Skolen ble raskt evakuert etter at politiet ble varslet om truslene. Etter kort tid ble også nabobygget til skolen evakuert, melder VG Nett.
I denne bygningen ligger den såkalte stråleterapienheten ved Sykehuset Innlandet Gjøvik, der blant annet kreftpasienter får strålebehandling på dagtid.
- Vi er nødt til å ta denne trusselen på alvor, sier Midthaug til NTB.
Bombeeksperter med hunder startet gjennomsøking av skolen ved 12-tiden mandag.
- Det er for tidlig å si hvor lang tid det vil ta å gå gjennom de aktuelle delene av skolen. Men fram til vi får avkreftet eller verifisert om det er noe i denne trusselen, må vi ta høyde for at den er reell, sier Midthaug.
Trusselen er ifølge Oppland Arbeiderblad utformet slik:
«det kåmer til å gå av en bombe i kantina i dag åp Gjøvik videregående skolle
den vill dreppe alle syndere og de stygge
den er allerede lagt ut på plassen sin
gled dere! hahahaha.»
(©NTB)