Nyheter

Foreslår én karakter for hele norskfaget

Et utvalg nedsatt av Utdanningsdirektoratet foreslår å slå sammen tre norskkarakterer til én for avgangselever i videregående.

Publisert Sist oppdatert

Forum for norskfaget anbefaler ifølge VG at det innføres en ny norskkarakter som erstatter dagens karakterer i hovedmål, sidemål og muntlig norsk. Det skal derfor heller ikke holdes noen egen eksamen i sidemål for avgangselevene. I stedet skal alle elevenes kunnskaper i sidemål testes ut ved en eksamen etter annet trinn, foreslås det.

Begrunnelsen for forslaget skal være å stimulere til en mer helhetlig norskopplæring, og at mye skoletid i dag går bort til å skaffe karaktergrunnlag for tre ulike norskdisipliner.

Kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) har ikke bestemt seg for hva hun vil gjøre med norskkarakteren.

– Vi går nå gjennom læreplanen for norskfaget. Det er i dag et svært krevende fag med tre karakterer. Det er avgjørende viktig å ha gode norskkunnskaper. Men det er helt tydelig at mange elever sliter når sidemålet er nynorsk, sier hun til VG.

Leder Janne Nygård i Norges Målungdom frykter at nynorsk vil bli enda mer nedprioritert i undervisningen uten egen karakter. Også Noregs Mållag er skeptisk.

Powered by Labrador CMS