Nyheter
Barn i asylmottak uten rett til barnehageplass
Barn i asylmottak har ikke lovfestet rett til barnehageplass slik andre barn har. Norsk Folkehjelp er kritisk til dette.
Kommunene får penger til å drive barnehager på grunnlag av antall barn med rett til plass. Asylsøkerbarn teller dermed ikke med i regnestykket, noe som gjør at Norsk Folkehjelp frykter at disse barna vil bli utestengt fra barnehagene, melder NRK.
– Vi frykter jo nå at kommunene, på grunn av den pressede økonomiske situasjonen de er i, vil prioritere asylsøkerbarn lavt i forhold til andre barn med en lovmessig rett til barnehageplass, sier generalsekretær Orrvar Dalby i Norsk Folkehjelp.
For asylbarn eldre enn fire år kan kommunen få et eget tilskudd til halvdagsplass, mens de yngste barna verken har rettigheter eller får tilskudd.
Dalby mener at det er på tide at Kunnskapsdepartementet børster støv av et to år gammelt forslag om å gi asylsøkerbarn samme rettigheter som andre barn.
Statssekretær Lisbet Rugtvedt mener imidlertid at en slik løsning ikke nødvendigvis er den rette.
– Vi prøver å ha støtteordninger, og på forskjellige måter sørge for at barna faktisk får et barnehagetilbud, sier Rugtvedt. (NTB)