Nyheter

Vil holde staten unna eiendomsskatt

Kommuner og huseiere står steilt mot hverandre i spørsmålet om Fylkesmannen skal bli klageinstans i saker om eiendomsskatt.

Publisert Sist oppdatert

Finansdepartementet la i november fram et forslag til nye regler for saksbehandling ved utskriving av eiendomsskatt. Høringsfristen gikk ut sist helg, og uttalelsene viser at kommunene protesterer kraftig på forslaget om å la Fylkesmannen bli klageinstans.

KS og kommunene som har svart, vil ha en kommunalt basert klagenemnd. «KS finner det oppsiktsvekkende at det foreslås klageregler uten at det gjøres en evaluering av gjeldende praksis», heter det i deres høringsuttalelse.

Kritiske kommuner

Fylkesmennene skal ikke overprøve takster, men være klageinstans i andre spørsmål, ifølge forslaget fra departementet. Men for eksempel er spørsmålet om hvorvidt et anlegg kan klassifiseres som «verk og bruk» så nært knyttet til verdifastsettelsen, at det er naturlig at overtakstnemnda også behandler slike saker, mener KS.

Enkeltkommunene som har deltatt i høringsrunden er også kritiske til dette punktet.

– Vi mener det er svært viktig at det er politikerne i kommunen som tar avgjørelser i klagesakene og ikke Fylkesmannen, heter det i brevet Bamble har sendt til Finansdepartementet.

Hvis departementet opprettholder forslaget om å la Fylkesmannen være klageinstans, mener både Austevoll og Hemnes at kommunene må kunne gå til søksmål mot staten om Fylkesmannen gjør vedtak som går mot kommunen.

– Må få bedre rettssikkerhet

Huseiernes Landsforbund (HL) vil ha samme klagesystem for eiendomsskatt som for skatteligningen.

Forbundet skriver i sin høringsuttalelse at rettssikkerheten til skattyterne er «et betydelig konflikttema». Mange lar være å klage på taksten fordi regelverket praktiseres uklart lokalt, mener forbundet.

HL foreslår derfor at det skal være en enkel klagerett som slår inn når kommunen takserer eiendommen til over 80 prosent av markedsverdien. Det vil ikke medføre store administrative kostnader eller redusere kommunenes faktiske skattegrunnlag, mener de.

For øvrig er kommunene generelt positive til at forvaltningslovens regler heretter i hovedsak skal gjelde når kommunene skriver ut eiendomsskatt.

Powered by Labrador CMS