Nyheter
Studiesatsing får blandet mottakelse
Regjeringens satsing på 3.800 nye studieplasser ved universiteter og høyskoler fra høsten av får en blandet mottakelse.
Venstres Odd Einar Dørum mener regjeringen igjen svikter forskning og høyere utdanning. Han sier at regjeringen hele tiden har sviktet på disse to områdene, og at det nå skjer igjen.
Håvard Vederhus, som er leder i Elevorganisasjonen, beskylder regjeringen for å ikke bruke penger på en kriserammet skole og viser til at regjeringen kutter 250 millioner kroner i rentekompensasjonsordningen for skolebygg. Han mener at elevene på denne måten blir frastjålet penger i revidert nasjonalbudsjett.
Utenlandsstudentene
Også ANSA - utenlandsstudentenes organisasjon - er sterkt kritisk. Siste studieår var det 11.793 norske studenter som tok sin utdannelse på universiteter i utlandet, det laveste antallet på ti år. Årsaken er en dårlig finansieringsform.
- Tross et massivt fall i antallet norske studenter i utlandet, har ikke regjeringen løftet en finger for å snu utviklingen, påpeker lederen i ANSA, Anders Fjelland Berntsen.
Han viser til at utenlandsstudenter risikerer å sitte igjen med vel 630.000 kroner i studielån etter fem års utenlandsstudier med dagens finansieringssystem.
Lærerutdanningen
Regjeringen vil fordele 1.000 av de nye studieplassene på lærerutdanning, førskolelærerutdanning og videreutdanning i barnehagepedagogikk. 850 av plassene går til helse- og sosialfaglige utdanninger, og 550 til realfagsområdet. 600 plasser går til andre studieretninger som institusjonene selv vil prioritere, og 800 plasser til desentralisert utdanning og etter- og videreutdanning.
I tillegg øker regjeringen basisbevilgningen til de høyere utdanningsinstitusjonene med 80 millioner kroner.
Kunnskapsdepartementet vil dessuten øke bevilgningene til fagskolene med 20 millioner kroner, noe som gir rom for 400-450 nye plasser. Videre foreslår regjeringen å bruke 20 millioner kroner til opplæring for voksne og 35 millioner kroner til tiltak mot frafall i videregående skole.
- Trengs mer
Forskerforbundet er fornøyd med styrkingen av Høgskolene. En økning på 80 millioner kroner er bra. Det samme gjelder opprettelsen av 3.800 nye studieplasser fra høsten. Men det er for lite penger, mener forbundet.
- Styrkingen tilsvarer i underkant av én vitenskapelig stilling per fakultet ved universitetene, og regjeringen har ikke styrket forskernes tid til forskning, påpeker Bjarne Hodne i Forskerforbundet.
NITO er fornøyd med at realfagene styrkes. Norsk Studentunion og Studentenes Landsforbund er fornøyd med at basisbevilgningene styrkes og at antall studenter økes, men minner om at studentene gjennom flere år har opplevd kutt i utdanningskvaliteten.
Folkestad advarer
Unio-leder Anders Folkestad stiller spørsmål ved finansieringen av regjeringens satsing.
- Økningen skal ivaretas av et utdanningssystem som står under sterkt press. Økt studiekapasitet kan ikke gå på bekostning av de ansattes arbeidsvilkår, sier Folkestad.
Leder Knut Aarbakke i Akademikerne sier at underfinansiering gjennom lang tid er et hovedproblem. Forskningen sliter med å opprettholde et stabilt høyt nivå. Da kan ikke denne sektoren sultefôres også i fortsettelsen, mener han.
NTNU-rektor Torbjørn Digernes roser regjeringen for å satse på høyere utdanning i krisetider. NTNU har kapasitet til å ta imot 600 av de 3.800 nye studieplassene.
(©NTB)