Nyheter
Startet Robek-nettverk
Sju robekkommuner i Nord-Norge har dannet nettverk for å få hjelp ut av økonomisk uføre.
– Gjennom nettverket skal de gå igjennom den økonomiske situasjonen, lære av hverandre, utveksle erfaringer og legge en plan for å komme ut av Robek, forteller rådgiver Jens-Einar Johansen i KS Nord-Norge til Kommunal Rapport.
20 av landets totalt 50 robekkommuner hører hjemme i Nord-Norge. Seks av dem, pluss en som snart blir oppført på Robek, er invitert med i det første robeknettverket, som hadde sin første samling i Bodø tirsdag og onsdag.
De sju er Hadsel, Øksnes, Andøy, Målselv, Porsanger, Bø og Nordreisa. Bø er ennå ikke på Robeklisten. Nordreisa var forhindret for å delta på den første samlingen.
Robek-nettverket betegnes som et pilotprosjekt, og skal gjennomføres med åtte samlinger over to år. Først deretter kan det bli aktuelt å utvide med flere kommuner eller nettverk.
Både ordførere, rådmenn og andre ledere deltok på samlingen i Bodø denne uken. Her gikk de igjennom kostratall for 2008 og fikk presentert en økonomisk perspektivanalyse fra fagfolk i KS. De skal også bistå nettverket med faglige råd framover.