Nyheter
Satser på å få igjen mest mulig
Ordføreren i Rana vil ha igjen mest mulig av de 223 millionene kommunen tapte i Terra-saken. Nå får han fullt innsyn i hva Citigroup visste før kommunene kjøpte de råtne verdipapirene.
Som Kommunal Rapport skrev i går, har distriktsretten i New York kommet til at de sju kommunene som har anlagt sak mot Citigroup, skal få føre saken for retten.
I domspapirene går det klart fram at retten er overbevist om at kommunene har skjellig grunn til å fremme en sak. Distriktsdommer Victor Marrero understreker i dommen at retten foreløpig ikke tar stilling til om argumentene fra kommunene er riktige eller ikke.
Et spørsmål som Marrero påpeker er uavklart, er når kommunene faktisk fikk tilgang til dokumentasjon fra Citigroup som mer i detalj forteller om risikoen ved investeringene. «It is not clear from the record that the Municipalities received the Offering Memoranda prior to their investment», heter det i kjennelsen.
Geir Waage, ordfører i Rana, er naturligvis fornøyd med kjennelsen i distriktsretten i New York.
– Dette er en viktig delseier for oss. Nå må Citigroup legge alle kort på bordet. Jeg ser fram til det, så vi får grundig belyst deres handlemåte i saken. Vi mener produktet Citigroup lagde, og som vi fikk, er noe annet enn det de sa det var. Vi føler oss lurt. Vi mener de har holdt tilbake informasjon og risiko om produktet.
– Så du gleder deg til å vitne i retten i New York?
– Jeg ser fram til saken, og mener vi har en god sak.
Det er bare Haugesund av de åtte Terra-kommunene som ikke er med i søksmålet mot Citigroup. Rana har bokført et tap på 223 millioner kroner. Waage vil ikke spekulere over hvor mye kommunen kan få igjen om den skulle vinne en rettssak mot Citigroup.
– Vi kommer til å gjøre det vi kan for å få igjen pengene våre.