Nyheter

Mange vil skattlegge næringseiendom

Om lag 70 kommuner planlegger å innføre eiendomsskatt på kontor- og handelseiendom, uten samtidig å skattlegge boliger.

Publisert Sist oppdatert

Fra før har 40 prosent av kommunene ilagt eiendomsskatt på næringseiendom. Nå vurderer ytterligere 17 prosent å gjøre det samme, uten samtidig å innføre eiendomsskatt på boliger.

Det går fram av en undersøkelse analyseselskapet Perduco har gjort for PricewaterhouseCoopers (PwC), skriver Dagens Næringsliv i dag.

Regjeringen åpnet i statsbudsjettet for 2011 for at kommunene kan skrive ut eiendomsskatt på kontor- og handelseiendommer, uten samtidig å innføre eiendomsskatt på andre eiendommer, som boliger. Fra før har kommunene bare hatt mulighet til å skattlegge fabrikkeiendommer (verk og bruk) for seg.

600 ordførere, rådmenn og økonomisjefer i 364 kommuner har deltatt i undersøkelsen. Seks av ti spurte kommunetopper mener det vil være uforsvarlig om kommunen ikke benytter seg av eiendomsskatt som inntektskilde. Like mange avviser at endringene i utskrivningsreglene legger en for stor byrde på næringslivet og at eiendomsskatt på næringseiendom vil gå ut over sysselsettingen.

PwCs advokater, som bistår eiendomsbransjen i skattespørsmål, synes dette er oppsiktsvekkende.

– Det er absolutt grunn til å stille spørsmål rundt mulige konsekvenser av en slik skatt, sier daglig leder Bård Ivar Koppang til Dagens Næringsliv.

–––––-

Retting: I første versjon av artikkelen gjenga vi DNs opplysning om at 23 prosent av kommunene har eiendomsskatt på næringseiendommer. Det er helt feil. Det korrekte tallet er 40 prosent.

Powered by Labrador CMS