Nyheter

Langt flere vil bygge ut omsorg

Kommunenes interesse for å bygge ut eldreomsorg har tatt seg sterkt opp igjen det siste året. Mer penger og enklere regler ser ut til å virke.

Publisert Sist oppdatert

Populariteten til statens investeringstilskudd til å bygge heldøgns omsorgsplasser har økt med 150 prosent det siste året.  

23 kommunene har søkt om tilskudd til å bygge 369 sykehjems- og omsorgsplasser de fem første månedene i år. I samme periode i fjor var antallet bare 143 plasser.

Det viser nye tall fra Husbanken, som Kommunal Rapport har fått tilgang til. 

– Alle i Husbanken som jobber med dette sier det er et enormt trøkk fra kommuner som vil søke om tilskudd til omsorgsplasser. Interessen for ordningen har tatt seg kraftig opp, sier administrerende direktør Bård Øistensen.

1 milliard mer

Regjeringen nådde ikke engang halvveis til målet om 2.500 omsorgsplasser i 2010, skrev Kommunal Rapport allerede i oktober. Fasiten ble 1.045 tilsagn.

Kommunenes manglende interesse gjorde at regjeringen rett før jul foreslo å styrke ordningen. Endringene ble vedtatt av Stortinget i april (se faktaboks).

Staten skal nå dekke i snitt 35 prosent av kommunenes investeringer, mot 25 prosent før. Det tilsvarer en styrking på om lag 1 milliard kroner i år, inkludert etterbetaling til alle kommuner som har fått tilskudd siden 2008. Ordningen er også blitt enklere og mer fleksibel.

Disse endringene ser nå ut til å få effekt.  

– Flere av endringene har bidratt til veksten, tyder tilbakemeldingene fra kommunene på. Tidligere ble flere kommuner hindret i å søke fordi fylkets tilskuddskvote var brukt opp. Kvoteordningen er nå fjernet. Den nye muligheten for å samarbeide med private aktører om utbyggingen er viktig, sier særlig kommuner på Østlandet. Den økonomiske styrkingen av ordningen er trolig også viktig, selv om færre sier det direkte, sier Øistensen.

Langt unna 2.000 plasser

Søknader om 369 omsorgsplasser på fem måneder er likevel langt unna regjeringens mål om å gi tilsagn til 2.000 plasser i år. Husbanken-direktøren vil ikke spå om målet blir nådd.

– Det er vanskelig å si. Vi har ikke noen prognoser for det, annet enn at vi registrerer kommunenes foreløpige henvendelser til oss, sier han.  

Hittil i år har 50 kommuner varslet Husbanken om at de vurderer å bygge ut til sammen 854 plasser. Dersom alle henvendelsene resulterer i søknader, vil kommunene søke om å bygge ut 1.223 plasser i sykehjem og omsorgsboliger i år.

Men Husbankens tall fra i fjor gir grunn til å tro at det kommer flere søknader i andre halvår, når kommunene vedtar budsjetter for neste år.

Kommunenes interesse vokser klart mer for å bygge omsorgsboliger med heldøgns tilbud enn for sykehjem.  

– Det er naturlig, fordi det koster mindre for en kommune å drive omsorgsboliger enn sykehjem, sier Øistensen. 

17

Søknader per fylke
Søknader om investeringstilskudd til heldøgns omsorgsplasser, per 31. mai per fylke:
FylkeBoenheter i altOmsorgsboligerSykehjemsplasser
Østfold170
Akershus000
Oslo000
Hedmark46460
Oppland880
Buskerud000
Vestfold80278
Telemark000
Aust-Agder000
Vest-Agder000
Rogaland56848
Hordaland880
Sogn og Fjordane000
Møre og Romsdal31310
Sør-Trøndelag581543
Nord-Trøndelag361521
Nordland660
Troms12120
Finnmark11110
Sum369179190

Powered by Labrador CMS