Nyheter
KS krever 7,5 mrd. mer i 2010
Rekordvekst på 7,5 milliarder kroner i frie inntekter neste år er nødvendig for å rette opp økonomien i kommunene. Det er KS budskap til regjeringen.
Kommuneproposisjonen og revidert budsjett, som begge legges fram fredag 15. mai, er tema på konsultasjonsmøtet mellom KS og regjeringen 30. april.
Kravet fra KS vil være høyt og klart:
* De frie inntektene må styrkes med 6 milliarder kroner fra 2009 til 2010 for at kommunene skal nå et netto driftsresultat på 3 prosent, slik de bør.
* I tillegg vil den demografiske utviklingen - flere barn i barnehager og skoler, flere eldre pleietrengende - øke kostnadene med 1,5 milliarder kroner.
Et samlet løft i de frie inntektene på 7,5 milliarder kroner vil sprenge rekorden på 5,7 milliarder fra den rødgrønne regjeringens første år.
Rekordsvak økonomi
- Skal kommunene få en reell balanse i sin økonomi, og yte like gode tjenester, bør veksten ligge på dette nivået, sier KS-direktør for myndighetskontakt, Bjørn Gudbjørgsrud.
Dette er til drift i kommunene neste år, og må ses uavhengig av eventuelle nye konjunkturtiltak i kommunene.
Anslaget er basert på kommunenes regnskaper, og prognoser for de økonomiske utsiktene framover. Demografianslaget er fra Teknisk beregningsutvalg for kommunesektoren.
- Men det er selvsagt usikkert hva som vil skje utover i 2009. Det slår positivt ut i kommunesektoren at renta går ned. Samtidig betyr økt ledighet lavere skatteinngang og høyere sosialutgifter, sier han.
Kommunenes økonomi var rekordsvak i 2008, viste nylig Statistisk sentralbyrås Kostra-tall. For første gang hadde kommunene negativt netto driftsresultat - minus 0,1 prosent.
Regjeringens ansvar
Gudbjørgsrud og KS mener regjeringen må ta et stort ansvar for kommunenes svake økonomiske situasjon, selv om finanskrisen gjorde 2008 til et spesielt år.
- Kommunene har tilpasset sitt driftsnivå til den høye veksten i inntektene i regjeringens første budsjettår, 2006 - tatt opp lån og investert. Så faller de frie inntektene i 2007 og 2008, og skaper en kommuneøkonomi ute av balanse.
- Har regjeringen lurt kommunene?
- Jeg vil ikke bruke et slikt ord. Men manglende forutsigbarhet er en viktig grunn til at mange kommuner er kommet i denne situasjonen. Det aller beste virkemiddelet for å øke forutsigbarheten, er en flerårig forpliktende opptrappingsplan for kommunenes økonomi, slik regjeringen lovte i Soria Moria-erklæringen, sier KS-direktøren.
Han er glad for at Senterpartiet varsler omkamp om en slik plan. På Sps landsmøte innrømmet partileder Liv Signe Navarsete at dette løftet er brutt i et intervju med Kommunal Rapport. Samtidig lovte hun å legge en slik plan på bordet i eventuelt nye regjeringsforhandlinger med Ap og SV.